Lubelskie. Straż Graniczna wykryła pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień. Miały zwalniać z kwarantanny

Ponad pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 wykryli w tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej na polsko-ukraińskich przejściach w województwie lubelskim. Podróżni posługiwali się nimi jako dokumentami zwalniającym z odbycia kwarantanny. Grozi za to nawet do 5 lat więzienia.
Zobacz wideo

Jak przekazał w komunikacie rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, do ostatniego takiego zdarzenia doszło w poniedziałek na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie, kiedy pięciu obywateli Ukrainy próbowało wjechać do Polski.

Podczas kontroli granicznej funkcjonariusz SG zaczął podejrzewać, że zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podrobione. Te podejrzenia potwierdziły się w czasie kontroli szczegółowej. - Wszyscy podróżni (dwie kobiety oraz trzech mężczyzn) zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach zostały wszczęte postępowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami - poinformował por. Sienicki.

Po zakończeniu czynności procesowych podróżni otrzymali decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy.

Jak podkreślił rzecznik NOSG, w tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 wydanych na Ukrainie, którymi podróżni posłużyli się jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano na przejściu drogowym w Hrebennem (352), a pozostałe w Dołhobyczowie (76 ), Hrubieszowie (74) oraz w Dorohusku (52).

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi grozi nawet więzieniem do 5 lat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM