W południe w polskich miastach zawyją syreny. Co to będzie oznaczać?

W samo południe w sześciu miastach zawyją syreny. Akcja jest organizowana w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow.
Zobacz wideo

Dźwięk syren będzie można usłyszeć w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Zostaną one uruchomione w ramach "Alarmu dla klimatu". Akcja jest organizowana w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow.

Syreny w ramach "Alarmu dla klimatu"

"Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu" - podkreśla stołeczny ratusz. Pomysłodawcy akcji chcą wezwać decydentów do działań adekwatnych do skali kryzysu klimatycznego.

Władze stolicy wyjaśniają, że akcję zainicjował wspólny apel współzałożyciela Koalicji Klimatycznej dr hab. Zbigniewa Karaczuna oraz redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl Patryka Strzałkowskiego.

Szczyt klimatyczny w Glasgow

Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane i ustalane są kolejne kroki na rzecz polityki klimatycznej. W tym roku COP26 odbędzie się w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada.

Według najnowszego raportu na temat koncentracji gazów cieplarnianych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) obecny średni poziom ocieplenia jest "katastrofalny" i wynosi 2,7 stopnia C. ONZ wyraża nadzieję, że światowi przywódcy podejmą podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow odpowiednie kroki, aby doprowadzić do obniżenia średnich temperatur.

TOK FM PREMIUM