Maseczki na cmentarzu? "Starajmy się" - radzi rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Na cmentarzach, gdzie jest natłok ludzi, starajmy się zasłaniać nos i usta. W kościołach ten obowiązek jest powszechny - powiedział w piątek w TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Andrusiewicz pytany był w piątek w TVN24 o zasady, jakie obowiązują we Wszystkich Świętych na cmentarzach i w kościołach.

- Obowiązuje nas apel ministra zdrowia, wyrażony w ostatnich dniach. Wiemy, że nie musimy zasłaniać nosa i ust, ale pamiętajmy, że będziemy w dość dużych zgromadzeniach ludzi na cmentarzach, więc dla naszego bezpieczeństwa, ale też dla bezpieczeństwa innych – starajmy się, tam, gdzie jest natłok ludzi, zasłaniać nos i usta – powiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że w kościołach ten obowiązek jest powszechny. - Jeżeli jesteśmy w kościele, na co zwracał uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, musimy zasłaniać nos i usta – zaznaczył Andrusiewicz.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 22 października zaapelował o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych, zwłaszcza o noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Zwrócił uwagę, że od kilku tygodni zauważamy w Polsce i na świecie szybki wzrost zakażeń koronawirusem, będący przejawem kolejnej fali pandemii.

- Choć życie społeczne i gospodarcze zdają się toczyć w zwyczajnym rytmie, to należy pamiętać, że nie zakończyła się jeszcze walka z epidemią. Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych – napisał w apelu abp Stanisław Gądecki.

TOK FM PREMIUM