Sąd odrzucił wniosek Ziobry. Nie ma zgody na wstrzymanie decyzji ws. Marszu Niepodległości

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek Prokuratora Generalnego o wstrzymanie wykonania decyzji sądu zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego - poinformowało w poniedziałek rano PAP biuro prasowe tego sądu.
Zobacz wideo

Wniosek w tej sprawie Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował w skardze nadzwyczajnej złożonej w piątek do Sądu Najwyższego. W skardze tej minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce uchylenia decyzji sądu zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego.

Według prokuratury przyjęcie przez sądy nieprawidłowej wykładni przepisów doprowadziło do ograniczenia konstytucyjnej wolności zgromadzeń gwarantowanej. "Z uwagi na grożącą nieodwracalną szkodę przejawiającą się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę, Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r." - przekazała w piątek Prokuratura Krajowa.

Sąd o Marszu Niepodległości

Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości organizowanego przez narodowców. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

"Decyzja sądu apelacyjnego skutkuje tym, że marsz nie mógłby się odbyć 11 listopada na swojej tradycyjnej trasie przez centrum Warszawy" - zaznaczyła w piątek Prokuratura Krajowa. Jako pierwsze informację o decyzji sądu ws. wniosku PG podało Radio Zet.

Narodowcy i tak zamierzają maszerować

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądu narodowcy zapowiedzieli, że marsz odbędzie się. 11 listopada o godz. 13.00 demonstracja ma wyruszyć z ronda Dmowskiego w kierunku błoni wokół Stadionu PGE Narodowego.

Przypomnijmy, że wcześniej (przed narodowcami) wydarzenie na trasie rondo Dmowskiego - błonia PGE Narodowego zgłosiła w stołecznym ratuszu grupa 14 Kobiet z Mostu. 

TOK FM PREMIUM