MSWiA: Polskie służby udaremniły próbę przejścia do Polski migrantów

Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy - poinformowało MSWiA. Jak dodał resort, "sytuacja została opanowana".
Zobacz wideo

MSWiA opublikowało na Twitterze dwa nagrania, na których widać funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i żołnierzy stojących wzdłuż ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po drugiej stronie, na terytorium Białorusi, widać grupę migrantów. "Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy" - napisano. Resort podkreślił, że sytuacja została opanowana.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy

Rano pojawiły się informacje o dużej grupie migrantów, która zmierzała w stronę granicy z Polską. Jedno z nagrań, które pokazywało kolumnę cudzoziemców eskortowanych przez białoruskie służby, udostępnił na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, informując, że grupa jest pod ścisłą kontrolą uzbrojonych Białorusinów. "To oni decydują, którędy przemieszcza się grupa. To kolejna wroga białoruska akcja wymierzona w Polskę" - zaznaczył.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że polskie służby monitorują sytuację w Kuźnicy od kilku dni. "Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości" - poinformował.

Stan wyjątkowy

Straż Graniczna podaje, że od początku roku zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Przypominamy, że dziennikarzy obowiązuje zakaz wjazdu na teren objęty stanem wyjątkowym.

TOK FM PREMIUM