Kardiolog zrugał pacjentkę za to, że zaszczepiła się przeciw COVID-19. "20-minutowy wykład, że preparat jest z płodów"

Lubelski kardiolog miał rugać pacjentkę za szczepienie się. Wojewoda chce, by sprawą zajął się rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Zobacz wideo

Lubelszczyzna to jeden z regionów z najmniejszą liczbą osób zaszczepionych. To tutaj od wielu dni notuje się największą liczbę osób zakażonych (wspólnie z Mazowszem i Podlasiem). Szpitalne łóżka zapełniają się w rekordowym tempie.

W tym trudnym czasie wojewoda lubelski Lech Sprawka dostał maila od mężczyzny, którego teściowa była u kardiologa i wróciła przerażona. - Doktor zapytał, czy się szczepiła i usłyszawszy, że tak i że planuje przyjąć trzecią dawkę, zrobił jej 20-minutowy wykład na temat zabójczego działania szczepionki. Przekonywał, że preparat jest zrobiony z 12-tygodniowych ludzkich płodów, które są "rozcinane na żywca" - cytuje wojewoda.

- Lekarz mówił, że z tych płodów pobiera się coś, co potem wstrzykuje się głupcom, którzy się na te szczepienia zgłaszają. I - w jego opinii - tylko kwestią czasu jest, kiedy i która dawka okaże się tą zabójczą - mówi wojewoda.

Wojewoda występuje z wnioskiem

Wojewoda postanowił interweniować. - Występuję z wnioskiem do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który funkcjonuje przy Okręgowej Izbie Lekarskiej, w celu rozstrzygnięcia, czy takie działanie nie podlega postępowaniu przed okręgowym sądem lekarskim - dodaje Sprawka. Nie zdradza jednak, o jakiego lekarza chodzi; nie ujawnia też placówki, w której ta osoba pracuje.

Przypadki lekarzy podważających sens szczepienia pojawiały się już wcześniej. Naczelna Izba Lekarska wydała nawet komunikat, w którym stwierdziła m.in., że "na medykach spoczywa obowiązek przekazywania informacji zgodnej z aktualną wiedzą medyczną i zasadami etyki zawodowej na temat szczepień przeciwko COVID-19".

- W przypadkach postępowania niezgodnego z tymi zasadami będą kierowane wnioski do organów odpowiedzialności zawodowej - przekazała Naczelna Rada Lekarska. 

Posłuchaj podcast!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM