Kryzys na granicy. Białoruscy funkcjonariusze ruszyli w kierunku obozu migrantów. MON pokazuje nagranie

Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz wideo

"Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy" - napisało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

W okolicy Kuźnicy, przy polsko-białoruskiej granicy od poniedziałku znajduje się bardzo liczna grupa migrantów. - Te osoby nie przedzierały się siłowo przez granicę - powiedziała we wtorek rano rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Mówiła, że w obozowisku przebywa kilkaset osób. Oceniła, że może to być 600-700 osób.

Zdanowicz powiedziała, że w sumie przy granicy po białoruskiej stronie może znajdować się nawet ok. 3 tys. osób. 

- Nasze szacunki dotyczące obecności migrantów na Białorusi wskazują, że może ich być nawet 12 do 15 tysięcy; szacujemy, że w poniedziałek przy naszej granicy mogło ich być w okolicach 4 tysięcy - powiedział z kolei we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Kryzys na granicy

O sytuacji na granicy prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - o czym poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.  We wtorek o godz. 9.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu biorą udział premier, ministrowie, szefowie służb i najwyżsi dowódcy wojska.

O godzinie 16 z kolei planowane jest nadzwyczajnie posiedzenie Sejmu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM