Przebite opony, potłuczone szyby i lampy. Ktoś zniszczył auta lekarzy z grupy "Medycy na granicy"

Dzisiejszej nocy nieznani sprawcy uszkodzili pięć samochodów osobowych, należących do dyżurujących członków naszego zespołu oraz towarzyszących im w tych dniach dokumentalistów - poinformowali lekarze, którzy pomagają uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz wideo

Grupa "Medycy na granicy" to wolontariusze udzielający pomocy medycznej imigrantom i uchodźcom na Podlasiu (poza strefą stanu wyjątkowego). W niedzielę w nocy spotkała ich bardzo nieprzyjemna sytuacja. - Dzisiejszej nocy nieznani sprawcy uszkodzili pięć samochodów osobowych, należących do dyżurujących członków naszego zespołu oraz towarzyszących im w tych dniach dokumentalistów. Przebito opony, potłuczono szyby, lampy, zniszczono karoserię. Sprawę bada lokalna policja - czytamy na profilu grupy na Facebooku.

Lekarze dodają, że ich karetka jest sprawna i dyżury nadal trwają.  - Jesteśmy gotowi do podjęcia interwencji u osób, które będą nas potrzebować. Szyby i lusterka wymienimy, to tylko szkody materialne, najważniejsza jest dla nas możliwość niesienia pomocy i chronienia zdrowia i życia - dodano. 

To nie pierwszy taki incydent. Kilka dni temu medycy informowali, że ktoś spuścił powietrze z opon ich samochodów.

Zmiana na granicy

W związku ze zniszczeniem przez nieustalonych sprawców pięciu samochodów należących do działaczy inicjatywy Medycy na Granicy grupa poinformowała, że już w niedzielę - a nie 16 listopada, jak wcześniej zamierzała - zakończyła swoją misję medyczną przy granicy z Białorusią. Ma ich zastąpić Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. To pierwsza i jedyna w Polsce certyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) medyczna grupa szybkiego reagowania (EMT – Emergency Medical Team) na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne.

- Na swoim koncie ma misje ratunkowe w Libanie po wybuchu w porcie, trzęsieniu ziemi w Nepalu, lawinach błotnych w Peru czy powodzi w Bośni. Członkowie Zespołu pomagali także podczas protestów na kijowskim Majdanie, a od początku pandemii COVID-19 przeprowadzili blisko 10 misji na 3 kontynentach, począwszy od włoskiej Lombardii, gdzie wspierali personel miejscowych szpitali wspólnie z wojskowymi medykami z WIM - czytamy na stronie organizacji.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM