Kryzys na granicy. SG: Białoruskie służby szykują się do dużej próby forsowania granicy

Strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Dodała, że w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.
Zobacz wideo

- Po "spokojnej" nocy w rejonie koczowiska w Kuźnicy aktualnie obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich. Zauważamy wśród migrantów poruszenie. Pojawił się również telewizyjny wóz transmisyjny - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

W kolejnym wpisie dodano, że z koczowiska zniknęły niektóre namioty, a "cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz" od białoruskich służb. - Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania - napisano.

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że "przy granicy z Polską po stronie Białorusi co chwilę pojawiają się osoby, które eskalują sytuację". - Ten mężczyzna oddał strzały w powietrze, potem próbował uszkodzić polską barierę graniczną - napisał załączając zdjęcie mężczyzny ubranego mundur.

Premier zabiera głos

- Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Artykuł stanowi o tym, że strony będą konsultowały się ilekroć zdaniem którejś z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejś ze stron.

TOK FM PREMIUM