MSWiA deklaruje: W grudniu ruszy budowa muru na granicy. "Prace 24 godziny na dobę"

W grudniu ma ruszyć budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej - deklaruje resort spraw wewnętrznych i administracji. Prace nad "strategiczną inwestycją" mają potrwać do połowy 2022 roku.
Zobacz wideo

W MSWiA powołany został specjalny zespół, który ma się zajmować kwestią budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. W jego składzie oprócz właściwych ministrów, są także m.in. wojewodowie: podlaski i lubelski oraz komendanci oddziałów straży granicznej: podlaskiego i nadbużańskiego, ale także szef CBA. 

- Przedsięwzięcie, które musimy zrealizować, jest inwestycją absolutnie strategiczną i priorytetową w kontekście bezpieczeństwa państwa i obywateli - powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA Mariusz Kamiński, przewodniczący zespołu.

Na pierwszym posiedzeniu zespołu mowa była głównie o harmonogramie prac. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 15 grudnia mają zostać podpisane umowy z firmami odpowiedzialnymi za budowę zapory. - Umowy będą jawne, tak, aby każdy obywatel mógł się z nimi zapoznać. Prace na samej granicy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Planowany czas prac na granicy to 180 dni. Zapora ma powstać do końca pierwszego półrocza 2022 roku - podano w komunikacie.

Zapora ma być wznoszona na czterech odcinkach i ma być oparta na konstrukcji stalowej. Zaangażowanych w budowę będzie kilka firm, przy czym brane pod uwagę są "duże firmy, rekomendowane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa". Co więcej, prace na budowie mają się toczyć w systemie trzyzmianowym - 24 godziny na dobę.

Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie województwa podlaskiego; na terenie Lubelszczyzny naturalną przeszkodą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

TOK FM PREMIUM