Kantar dla "GW": PiS przegrywa aborcję. Ponad połowa Polaków uważa, że powinna być legalna [SONDAŻ]

Większość z nas odrzuca zeszłoroczny antyaborcyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy, by w Polsce aborcja była legalna, choć tylko w konkretnych sytuacjach. Nawet wyborcy Kaczyńskiego są za, i to silniej niż przed rokiem - informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerywanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. To znaczy, że kobieta musi w takiej sytuacji urodzić.

Gazeta zauważa, że wyrok wyprowadził na ulice tysiące ludzi, wszedł w życie i już doprowadził do niejednej tragedii. Dziennikarze przywołują historię Izabeli z Pszczyny, która nie doczekawszy się aborcji, zmarła z powodu sepsy. Jej śmierć wywołała falę protestów. Już po tych wydarzeniach - w ubiegłym tygodniu - Kantar na zlecenie "Wyborczej" zapytał Polaków o ocenę prawa antyaborcyjnego.

Jeśli chodzi o sam wyrok TK, nie akceptuje go 67 proc. badanych, "za" jest 24, a co dziesiąty deklaruje, że jest mu to obojętne.

Na pytanie, czy aborcja w Polsce powinna być legalna, ale tylko w określonych przypadkach, "tak" odparło 55 proc.; dostępna na żądanie do 12. tygodnia ciąży - 29 proc.; całkowicie zakazana - 8 proc.

"GW" zauważa, że wyborcy PiS w aż 64 proc. popierają aborcję pod pewnymi warunkami. "I tu zaskoczenie, bo przed rokiem było to 52 proc. Jednocześnie zmalała grupa wyborców Kaczyńskiego - z 28 do 16 proc. - którzy są za całkowitym zakazem aborcji. I nieco urosła - z 10 do 13 proc. - grupa tych, którzy popierają usuwanie ciąży na żądanie"- podaje "GW".

Na pytanie o to, kiedy aborcja powinna być dozwolona, 98 proc. jest "za" w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki; w przypadku trwałego uszkodzenia płodu - 89 proc.; jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu - 84 proc., zaś w przypadku udokumentowanej trudnej sytuacji osobistej matki/rodziców - 28 proc.

W każdej z tych sytuacji, jak zauważa "GW" - Polacy częściej niż przed rokiem dopuszczają usunięcie ciąży. Największa zmiana dotyczy ostatniego warunku, trudnej sytuacji rodziny - akceptacja aborcji w tym przypadku wzrosła z 15 do 28 proc.

TOK FM PREMIUM