Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej - przekazał Paweł Szrot z kancelarii prezydenta.
Zobacz wideo

Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone do niej przez Senat. Nowela czeka na publikację.

O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Nowe przepisy mają umożliwić wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorcę udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, m.in. dziennikarzy.

Jednak - co ważne - dziennikarze nadal nie będą mieli swobodnego dostępu do granicy.

W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.

Ustawa opublikowana

Po godzinie 20 Polska Agencja Prasowa podała, że ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

DOSTĘP PREMIUM