Kobiety w Kościele katolickim będą mogły udzielać komunii

Od przyszłej niedzieli w polskich kościołach katolickich kobiety będą mogły udzielać wiernym komunię świętą. Do tej pory ta czynność była zarezerowana dla mężczyzn: duchownych i świeckich szafarzy. Na początku roku o zmianach zdecydował papież Franciszek.

Kościół katolicki w Polsce tym samym wdraża postanowienie papieża Franciszka o rozszerzeniu liturgicznych funkcji kobiet, które oficjalnie zostaną "świeckimi szafarkami" Komunii Świętej.

Episkopat przyjął dekret w tej sprawie, w którym określa warunki, które musi spełnić kandydatka na szafarkę. W języku kościelnym chodzi o dopuszczenie osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu, czyli czytania Pisma Świętego w czasie mszy i akolitatu, czyli pomocy w czynnościach liturgicznych.

Od kandydatów i kandydatek do tej funkcji wymaga się, aby odznaczali się - TU CYTAT - wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem.

Duchowni i wierni świeccy przyznają, że jest to mała rewolucja, choć trzeba przypomnieć, że w innych wyznaniach chrześcijańskich rola i zadania kobiet w życiu Kościoła są już od lat o wiele szersze. Pytaniem otwartym zostaje to, czy wszystkie parafie w Polsce będą chciały wdrożyć w życie nowe zasady.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM