Grand Press 2021. Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku

We wtorek poznaliśmy laureatów nagrody Grand Press 2021. Dziennikarzem Roku został więziony przez reżim Aleksandra Łukaszenki dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut.
Zobacz wideo

Nagrodę w imieniu Andrzeja Poczobuta odbierał I wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski. - Odbieram tę nagrodę jako depozyt i mam nadzieję, że niedługo będę mógł ją Andrzejowi jako wolnemu człowiekowi osobiście wręczyć - powiedział. - Ta nagroda jest wyrazem solidarności całego środowiska dziennikarskiego - dodał.

Kurski podkreślał, że siłą Andrzeja Poczobuta "nie jest to, że napisał jakiś ważny tekst w tym roku". - O wiele ważniejsza była jego postawa - ważniejsza niż niejeden reportaż czy komentarz. Ta postawa to świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny, że wolność słowa nie podlega negocjacjom - mówił wicenaczelny "GW".

Dziennikarza Roku wskazują w głosowaniu poszczególne redakcje. Andrzej Poczobut zdobył 182 punkty. Za nim byli: Jagoda Grondecka (m.in. z "Krytyki Politycznej") z 76 punktami, Piotr Kraśko ("Fakty" TVN) z 41 punktami, Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) z 23 punktami, Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) z 17 punktami oraz Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław") również z 17 punktami.

Nagrodę specjalną otrzymał Bertold Kittel. Dziennikarz "Superwizjera" TVN 24 był 20 razy nominowany do nagród Grand Press, siedem razy ją otrzymywał, a raz został Dziennikarzem Roku.

We wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się gala konkursu Grand Press 2021, który od ćwierćwiecza organizuje magazyn "Press" i Fundacja Grand Press. Podczas gali poznaliśmy zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. 

Laureatką w kategorii Wywiad 2021 została Magdalena Rigamonti - za cykl podcastów Rzeczpospolita Kościelna na tokfm.pl.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć na stronie Press.pl

TOK FM PREMIUM