"Skandaliczny przejaw moralnego zepsucia". Muzeum Auschwitz reaguje na transparent Konfederacji

Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia; szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie - podkreśliło Muzeum Auschwitz. To reakcja na transparent z protestu z udziałem Konfederacji nawiązujący do napisu "Arbeit macht frei".
Zobacz wideo

Muzeum Auschwitz zareagowało we wtorek wieczorem na zdjęcia z protestu pod Sejmem, w którym uczestniczyli posłowie koła Konfederacji: Robert Winnicki, Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor i Grzegorz Braun. Protest przeciwko obostrzeniom i tzw. paszportom covidowym zorganizowano pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej".

Na nagraniach z wydarzenia widać, jak uczestniczący w nim posłowie Konfederacji stoją przy transparencie nawiązującym do bramy do niemieckiego obozu Auschwitz. Napis "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) na transparencie zastąpiono napisem "Szczepienie czyni wolnym".

"Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar #Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - podkreślono na Twitterze Muzeum.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM