Akt oskarżenia ws. Sławomira Nowaka jest już w sądzie. W sumie 15 osób na ławie oskarżonych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie.

Akt oskarżenia trafił do sądu dziś - we wtorek 21 grudnia. Razem ze Sławomirem Nowakiem na ławie oskarżonych ma zasiąść 14 innych osób, w tym 3 obywateli Ukrainy i 1 obywatel Turcji - wszyscy są oskarżeni w postępowaniu dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która miała być założona i kierowana przez byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

- Sławomir N. został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, obejmujących założenie oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym, mającą na celu popełnianie przestępstw korupcyjnych i płatnej protekcji - podkreśliła prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Precyzowała, że zarzuty "wiążą się z żądaniem oraz przyjmowaniem jako Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukravtodor korzyści majątkowych i ich obietnicy w łącznej kwocie przekraczającej 6,1 mln zł m.in. w zamian za wspieranie podmiotów w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych związanych z remontem dróg na Ukrainie". - Sławomira N. oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy w kwocie blisko 8 mln zł pochodzących z przestępstw - tłumaczyła prokurator.

Kolejne zarzuty dotyczą czasu, kiedy Nowak pełnił funkcję Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Miał wtedy przyjmować korzyści majątkowe w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnych stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach. - W tym wątku postępowania kwota przyjętych łapówek opiewa na nie mniej niż 320 000 zł - przekazała.

- Wraz z aktem oskarżenia do dyspozycji sądu przekazane zostały zabezpieczone w toku postępowania środki finansowe w kwocie 506 200 dolarów, 530 200 euro oraz 30 000 zł znalezione podczas przeszukania mieszkań, dzieła sztuki. W śledztwie zabezpieczono również luksusowy samochód range rover velar, obecnie wykorzystywany przez Straż Graniczną do realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego - podała Skrzyniarz.

Do odrębnego rozpoznania prokuratura wyłączyła wątki związane z podejrzeniem popełnienia przestępstw podatkowych, a także płatnej protekcji. - Postępowanie w tym zakresie prowadzone jest w sprawie, znajduje się na etapie gromadzenia materiału dowodowego - dodała prokurator.

Sławomir Nowak przebywał w areszcie od lipca 2020. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W sierpniu Sąd Apelacyjny w Warszawie ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec Sławomira Nowaka aresztu tymczasowego. Utrzymane w mocy został zakaz opuszczania kraju, dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM