Dni wolne od szkoły 2022. Sprawdź kalendarz ferii, świąt, długich weekendów

Wielu uczniów oraz ich rodziców z niecierpliwością wygląda ferii, wakacji. Kiedy wypadają dni wolne od szkoły w 2022 roku? Sprawdź, ile będzie czasu na wypoczynek w nowym roku.
Zobacz wideo

Ile długich weekendów czeka na uczniów? Jak układa się plan dni wolnych w 2022 roku? Warto już teraz sprawdzić, jak zaplanować wypoczynek. Okazuje się, że uczniów i nauczycieli czeka w 2022 roku sporo długich weekendów. Naukę w nowym roku uczniowie rozpoczną w poniedziałek 3 stycznia. Tego dnia zakończy się zimowa przerwa świąteczna.

Dni wolne od szkoły 2022

Dni wolne od szkoły to wszystkie święta państwowe, które są ustawowo dniami wolnymi od pracy:

 • 6 stycznia - Trzech Króli (czwartek),
 • 1 maja (niedziela) i 3 maja (wtorek),
 • 17 kwietnia i 18 kwietnia (niedziela-poniedziałek/Wielkanoc),
 • 16 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
 • 1 listopada (wtorek),
 • 11 listopada (piątek),
 • 25 i 26 grudnia (niedziela i poniedziałek/Boże Narodzenie).

Dyrektor szkoły może ustalić dodatkowo kilka dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku szkół podstawowych do rozdysponowania jest pula ośmiu takich dni, natomiast w liceach i technikach - do 10 dni. 

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych mogą być ustalone w dni, w których w szkole odbywają się egzaminy, w święta religijne, które nie są ustawowo wolne od pracy, a także w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły. Dyrektor szkoły, powinien poinformować nauczycieli, uczniów oraz rodziców o ustalonych dniach wolnych do 30 września.

Uczniowie mają też wiosenną i zimową przerwę świąteczną, a także ferie zimowe oraz letnie wakacje.

Kiedy ferie zimowe 2022?

Rok temu ze względu na pandemię COVID-19 ferie zimowe odbywały się w jednym czasie dla wszystkich województw. W tym roku szkolnym znów planowane są w kilku terminach. Odbędą się między 17 stycznia a 27 lutego - w zależności od województwa, potrwają 2 tygodnie.

Ferie zimowe w 2022 roku:

 • 17 stycznia wypoczynek zaczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskie - do szkół wrócą do szkoły 31 stycznia;
 • od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. wypoczywać będą dzieci i młodzież z Podlasia oraz Warmii i Mazur;
 • w dniach 31-13 lutego dni wolne od szkoły będą zaś w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim;
 • od 14 do 27 lutego ferie przypadną w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim.

Wielkanoc 2022, czyli wiosenna przerwa świąteczna

W 2022 roku Wielkanoc będzie świętowana przez katolików 17 kwietnia. Wielkanocna przerwa w nauce potrwa od 14 kwietnia do 19 kwietnia.

Majówka i Boże Ciało 2022

Święto Konstytucji 3 maja w tym roku wypada korzystnie, z punktu widzenia osób szykujących się na wypoczynek w czasie długiego weekendu, bo we wtorek. Jeśli dyrektor szkoły zdecyduje się wykorzystać jeden dzień ze swojej puli dni wolnych 2 maja, to uczniowie będą mogli liczyć na czterodniowy długi weekend.

Boże Ciało jak co roku będzie obchodzone w czwartek. Długi weekend czerwcowy może więc potrwać od 16 do 19 czerwca.

Kiedy wakacje 2022?

Zakończenie roku szkolnego i uroczyste rozdanie świadectw przewidziane jest 24 czerwca. Od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. uczniowie mają tradycyjne dwa miesiące letnich wakacji. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM