Śmierć afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami. Prokuratura umorzyła śledztwo
Pod koniec sierpnia ubiegłego roku afgańska rodzina, która kilka dni wcześniej została ewakuowana z Kabulu, zatruła się grzybami. Zamieszkali w ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku pod Warszawą. Do Centrum Zdrowia Dziecka trafiło troje dzieci: dwaj chłopcy w wieku 5 i 6 lat oraz 17-letnia dziewczyna. Afganka szybko została wypisana do domu. Chłopcy niestety zmarli. Prokuratura wszczęła wtedy śledztwo.
- Śledztwo zostało umorzone z uwagi na brak znamion czynu zabronionego - mówi "Rzeczpospolitej" Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zdarzenie zostało uznane za nieszczęśliwy wypadek. Z ustaleń śledczych wynika, że żaden z pracowników ośrodka nie widział momentu zbierania grzybów, ich przyrządzania i nie mógł ostrzec Afgańczyków przed ich spożyciem.
Lekarze CZD od samego początku mówili, że stan chłopców jest krytyczny, a szanse, że z tego wyjdą - bardzo nikłe. Młodszy z nich, pięciolatek, z powodu uszkodzenia mózgu nie mógł przejść przeszczepu wątroby. Taką operację mógł przejść tylko sześciolatek. Operacja powiodła się, chłopiec początkowo był w stanie śpiączki farmakologicznej, lecz i on zmarł.
Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znalazło się 1021 obywateli Afganistanu. Afgańczycy przebywali w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski.
DOSTĘP PREMIUM
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego