Co dalej z horrendalnie wysokimi rachunkami za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki radzi, co zrobić

- Szkoły, szpitale, organizacje charytatywne, które otrzymały szokująco wysokie rachunki za gaz powinny skontaktować się ze sprzedawcą - zalecał w programie "EKG" w TOK FM Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zdaniem instytucje użyteczności publicznej mają szanse na przesunięcie płatności, by poczekać do chwili uchwalenia nowych przepisów, które mają je chronić przed gazową drożyzną.
Zobacz wideo

Projekt ustawy w tej sprawie został we wtorek złożony w Sejmie przez rząd. Przepisy mają zostać uchwalone w ekspresowym tempie. Przewidują, że szkoły czy szpitale będą objęte ochroną taryfową tak, jak gospodarstwa domowe. Dzięki niej, będą w tym roku płacić za gaz najwyżej 58 proc., a nie kilka razy więcej niż w wcześniej. Problemem pozostają gigantyczne rachunki, które już zostały wystawione przez dostawców paliwa.

- Ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. więc jeśli są rachunki, które dotyczą okresu od stycznia, to powinny zostać skorygowane po uchwaleniu nowych przepisów i ich wejściu w życie - powiedział Rafał Gawin.

Na pytanie, czy w takim razie odbiorcy, instytucje publiczne powinny się na razie wstrzymać z regulowaniem wyższych rachunków, prezes URE odesłał do dostawców gazu. - To jest kwestia do ustalenia ze sprzedawcą, bo wystawione rachunki trzeba zapłacić. To wynika z zapisów konkretnej umowy (dot. sprzedaży gazu, przyp. red.) i warunków rozliczenia. Ale w tej sytuacji warto rozmawiać, by płatność została odroczona - odpowiedział gość TOK FM. Warto zaznaczyć: dostawca gazu nie ma takiego obowiązku. Wszystko zależy od jego dobrej woli. 

Tak czy inaczej, nowe rozliczenie powinno nastąpić po wejściu w życie ustawy o ochronie taryfowej instytucji publicznych. Zdaniem szefa URE jest wola, by ustawę uchwalić jak najszybciej.

Gigantyczne podwyżki 

W nieco innej sytuacji są mieszkańcy spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Zarządcy nieruchomości, którzy otrzymali horrendalnie wysokie rachunki za gaz, już teraz mogą się zwracać do dostawcy o zmianę taryfy z biznesowej na taryfę ochronną przysługującą gospodarstwom domowym. Podstawą wniosku powinno być stanowisko URE w sprawie zaliczania prawa odbiorców do ulgowych taryf ze względu na korzystanie z paliwa wyłącznie do celów domowych.

W ostatnich tygodniach w związku z szokującymi podwyżkami cen gazu na alarm biły szpitale, szkoły i przedszkola, domy pomocy społecznej czy organizacje charytatywne w całej Polsce. Wiele z nich otrzymało rachunki wielokrotnie wyższe niż wcześniej. Gigantyczna podwyżka dotknęła na przykład lubelskie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Rachunek wzrósł z blisko 4 do 19 tysięcy złotych. Organizacja od lat pomaga potrzebującym, w tym bezdomnym, wydaje ubogim kilkaset darmowych obiadów dziennie. Teraz jej członkowie zastanawiają się, czy nie zakończyć działalności.

TOK FM PREMIUM