Początek ferii zimowych. Wystartowały też kontrole autokarów wycieczkowych

Uczniowie z pięciu województw rozpoczęli ferie zimowe. Tradycyjnie Generalny Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi akcję kontroli autokarów wycieczkowych.

W 2021 roku z powodu pandemii ferie zimowe dla uczniów ze wszystkich województw odbywały się w jednym terminie. Teraz powróciła zasada, że zimowy wypoczynek odbywa się w różnych terminach.

Sobota (15 stycznia) jest pierwszym dniem ferii dla dzieci i młodzieży z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Tradycyjnie już początek wypoczynku uczniów, to także czas rozpoczęcia akcji Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego. Inspektorzy kontrolują stan techniczny autokarów wycieczkowych. Kontrole będą prowadzone przed wyjazdem albo na trasie przejazdu. Jak wyjaśnia główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, mogą o nie poprosić sami rodzice. - Mam nadzieję, że przewoźnicy wezmą sobie do serca nasze apele i pojazdy, które będą przewoziły dzieci, będą sprawne technicznie, a kierowcy - wypoczęci - mówi.

Od początku stycznia kierowcy, którzy łamią przepisy, muszą się liczyć z wyższymi karami. - Jeżeli inspektorzy wykryją manipulacje przy tachografach, jeżeli np. kierowca będzie używał nieswojej karty, nie swojej wykresówki, czy będzie wyłączony tachograf rejestrujący czas pracy, to wtedy inspektorzy zatrzymują na trzy miesiące prawo jazdy takiego kierowcy - podkreśla Gajadhur.

Jak informuje reporter TOK FM, do tej pory w bazie wypoczynku prowadzonej przez resort edukacji i nauki organizatorzy zarejestrowali 4,5 tys. obozów, kolonii i zimowisk. Będzie w nich brało udział około 130 tys. uczniów.

Za tydzień 24 stycznia dwutygodniowe ferie rozpoczną uczniowie z Podlasia oraz województwa warmińsko-mazurskiego.

TOK FM PREMIUM