Niż Ida. Powrót zimy, możliwe burze śnieżne, a na Bałtyku silny sztorm

Przed nami kolejny niż, któremu meteorolodzy nadali imię Ida. Przyniesie powrót zimy, nawet z burzami śnieżnymi, wiatrem do 100 km/h, sztormem na Bałtyku z falami sięgającymi trzech metrów wysokości - ostrzega synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę wiadomości z ostrzeżeniem dla mieszkańców całego kraju.
Zobacz wideo

- Przed nami kolejny niż, nazywa się Ida. Choć różnica ciśnień, którą spowoduje będzie niższa niż w poniedziałek, kiedy wynosiła ona 20 hektopaskali, to będziemy mieli bardzo silny wiatr zachodni, przechodzący w północno-zachodni - mówi synoptyk.

- Może wystąpić burza śnieżna. Największe prawdopodobieństwo jest na wybrzeżu. Synoptycy z IMGW obliczają, że istnieje 60-procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia burz śnieżnych. Mniejsze prawdopodobieństwo jest już w środkowej części kraju - tu prognozowane jest w okolicach 30 proc. - wyjaśnia. - Gdy porównamy wartości z poniedziałku do tych prognozowanych, to wynika z tego, że - o ile powstanie to zjawisko burz śnieżnych - jego skala będzie mniejsza niż w poniedziałek, wyładowań także będzie mniej - dodaje.

Niż spowoduje, że napłynie do nas chłodne arktyczne powietrze i przyniesie opady śniegu, szczególnie na północy - od 5 do 8 cm.

Silnego wiatru należy się spodziewać w południowej części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, a także w kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, a także lubuskim wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim - tu będą porywy do 80 km/h. 

Wydano ostrzeżenia 2 stopnia dla północnej części kraju, szczególnie dla wybrzeża w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Tam wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h, czyli nieznacznie mniej niż w poniedziałek.

Na Bałtyku będzie sztorm, a w nocy i jutro nawet bardzo silny sztorm. Będzie wiało do 9 w skali Beauforta, fale sięgną ok. 3 m wysokości.

Alert RCB dla całego kraju

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniem do mieszkańców całego kraju:  "Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! Usuń przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie! Nie zatrzymuj się pod drzewami!" - ostrzega RCB.

W kolejnych dniach spodziewany jest napływ chłodnego powietrza. - W kolejnych województwach zima da o sobie znać. Np. w podlaskim można się spodziewać spadków temperatury do -15 stopni Celsjusza - prognozuje synoptyk IMGW.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM