30. Finał WOŚP pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Padł rekord zbiórki

Zakończył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według deklaracji, zebrano blisko 136,3 mln zł - poinformowała WOŚP. To rekord dotychczasowych Finałów.
Zobacz wideo

W niedzielę odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1700 sztabach zbierało pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów w okulistyce dziecięcej. Pieniądze przeznaczone zostaną na nowoczesny sprzęt, który wspomoże diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Stąd też hasło tegorocznej zbiórki "Przejrzyj na Oczy".

Na stronie WOŚP podkreślono, że "wzrok to najważniejszy zmysł człowieka". "Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje" - wskazano.

Kwota na liczniku zbiórki WOŚP przez cały dzień szybko rosła. O godz. 12:30 wynosiła blisko 51 mln zł. O godz. 15:40 skoczyła do prawie 64 mln zł. A o godz. 20 na koncie WOŚP były już 82 mln zł. To podobna kwota do tej, którą licznik wskazał o godz. 20 podczas ubiegłorocznego Finału.

O godz. 23 szef WOŚP poinformował, że dotychczasowa deklarowana kwota zebrana podczas Finału to ponad 107 mln zł. - Ale to nie jest nasze ostatnie słowo, ten licznik dalej bije - powiedział Jurek Owsiak. - Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i tym, którzy są z nami oraz tymi, którzy będą z nami - dodał.

W poniedziałek po północy rzecznik WOŚP poinformował, że "zakończyliśmy 30. Finał WOŚP. Deklarowana, rekordowa kwota na zakończenie Finału to: 136 282 325 zł". 

Ostateczny wynik zbiórki zostanie ogłoszony 30 marca. W ubiegłym roku podczas finału WOŚP zebrano prawie 127,5 mln zł; wówczas na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy.

Wolontariusze WOŚP

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zaskakujących historii wolontariuszy WOŚP. Np. na oficjalnym profilu Krakowa na Twitterze ukazała informacja o małym chłopcu, który zebrał dla WOŚP ponad 50 tysiącami złotych!

Z WOŚP grali także czworonożni wolontariusze. - My tylko trzymamy smycz, ale to pieski robią robotę. Golden ma tak przyjazne usposobienie, tak fajnie wygląda, że ludzie idąc już z daleka się uśmiechają. Otwierają te psy ludzkie serca, a w tym dniu też portfele - mówił, cytowany przez tvn24.pl, Szymon Kapela z grupy Golden Retriever WOŚP Poznań.

Łukasz Berezak, jeden z najsłynniejszych wolontariuszy WOŚP, poinformował, że uzbierał już do e-skarbonki ponad 100 tys. zł.

Cztery pokolenia Polaków w WOŚP

Oficjalny start 30. Finału WOŚP ogłosił rano w niedzielę Jurek Owsiak. - Po 30 latach potwierdzamy i pokazujemy, że jako Polacy jesteśmy w stanie robić rzeczy niesamowite - powiedział.

- Jestem ogromnie wzruszona i szczęśliwa, że mogę tu dzisiaj być. Do tej pory zebraliśmy ponad 1,5 mld zł. Pierwsi wolontariusze, którzy wychodzili ze swoimi rodzicami, ze swoimi dziadkami, dzisiaj wychodzą z własnymi dziećmi, co oznacza, że w Orkiestrze zagrały już cztery pokolenia Polaków i Polek - powiedziała na rozpoczęcie akcji z warszawskiego studia WOŚP na Placu Defilad Ewa Owsiak, córka Jerzego Owsiaka, pomysłodawcy i szefa WOŚP.

Jak mówiła, "przez 30 lat świat zmienił się diametralnie, nastąpiła zmiana technologii, o czym świadczą m.in. eSkarbonki i to, że możemy płacić za pomocą smartfonów". - Jednak przez ten czas nie zmieniła się jedna rzecz. Nie zmieniliśmy się my, to że jesteśmy dobrzy, hojni i że chcemy pomagać innym. To serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 lat - w każdym wolontariuszu, w każdym darczyńcy, w każdym małym pacjencie, który na co dzień w szpitalu zmaga się z chorobą. Dlatego pamiętajmy o tym, że nie wymyślili tej akcji "spece", nie wymyślił tego żaden algorytm, tylko wymyśliliśmy to my. Bądźmy dumni, cieszmy się tym dniem. I pamiętajmy, że to jest najpiękniejsze świadectwo tego, jacy jesteśmy, bo razem możemy wszystko - podkreśliła.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała na całym świecie - między innymi w Australii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii i na polskiej stacji polarnej.

Radio TOK FM gra z WOŚP!

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jak co roku grało również Radio TOK FM. Na aukcje wystawiliśmy m.in. kubki z podpisami dziennikarzy TOK FM, udział w audycji Poczytalni oraz stuletni dostęp do podcastów TOK FM. Sprawdź nasze aukcje!

Jak wesprzeć WOŚP bez wychodzenia z domu? Można np. wysłać SMS o treści SERCE na numer 75565 albo wpłacić pieniądze do wirtualnej skarbonki.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM