Od kiedy można rozliczyć PIT 2021? Ważne daty w rozliczeniach podatkowych

Początek roku to napięty okres dla wszystkich podatników. Właśnie w tym czasie przypada moment na składanie rocznej deklaracji podatkowej. Wiele osób szuka oficjalnych informacji od kiedy można składać PIT 2022 czyli PIT za 2021 rok. Dlatego przypominamy, gdzie i od kiedy można się rozliczać za 2021 rok, żeby nie przegapić najważniejszych terminów.

Rozliczanie PIT 2022. Najważniejsze terminy

Wkrótce Ministerstwo Finansów przygotuje rozliczenia podatku PIT za 2021 rok. Na ten moment czekają wszystkie osoby, które mieszkają na terytorium Polski i posiadają opodatkowane źródło dochodu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, od kiedy można się rozliczać za 2021? Czas na złożenie niektórych druków już minął (np. PIT-11 do Urzędu Skarbowego), wciąż jednak są wśród nich takie, które mają odległy termin końcowy (np. PIT-37). Sprawdź, co zrobić, gdy nie wysłało się PITu w terminie?

Jak można przeczytać w komunikacie udostępnionym przez Ministerstwo Finansów, na czas od 3 do 14 lutego wyłączono dostęp do usługi Twój e-PIT, pozwalającej na złożenie rocznej deklaracji podatkowej. W tym samym komunikacie podany jest również termin, w którym startuje dalsza możliwość rozliczenia PIT 2022. Będzie to można zrobić najwcześniej w dniu ponownego uruchomienia usługi, czyli 15 lutego.

To właśnie tego dnia na Twój e-PIT zostanie udostępniony wstępnie przygotowany PIT za 2021 rok. Jeżeli dana osoba nie chce skorzystać z dodatkowych ulg i nie ma potrzeby uzupełnienia danych, może po prostu zostawić wstępną wersję PITu i poczekać do 2 maja. Wówczas wystawiona automatycznie wersja rozliczenia zostanie wysłana do Urzędu Skarbowego. W innym przypadku roczne zeznanie podatkowe 2021 można odpowiednio zmodyfikować lub odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. Więcej informacji można uzyskać na stronie podatki.gov.pl

Do kiedy można się rozliczać za 2021? To zależy od rodzaju składanego PITu

Kolejna tura na rozliczenie PIT za 2021 rok rusza 15 lutego, to właśnie wtedy na portalu Twój e-PIT pojawi się automatycznie generowana deklaracja. Podatnicy mają więc sporo czasu na zajęcie się formalnościami. Należy jednak pamiętać, że ostateczny termin zależy od rodzaju składanego PITu. Do kiedy można się rozliczać za 2021?

Terminy prezentują się następująco:

 • Do 31 stycznia 2022: PIT-16A.
 • Do 31 stycznia 2022 dla Urzędu Skarbowego i do 28 lutego dla pracownika: PIT-11
 • Do 28 lutego 2022: PIT-28;
 • Do 2 maja 2022: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-3, PIT-39

Dla kogo są poszczególne deklaracje podatkowe?

 • PIT-16a - przeznaczony dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej, w której informuje się o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
 • PIT-11 - wypełnia go płatnik PIT, czyli np. pracodawca, który następnie przekazuje po jednym egzemplarzu do podatnika, czyli np. pracownika, oraz do Urzędu Skarbowego. Jest to podstawa do późniejszego złożenia PIT-37.
 • PIT-28 - obejmuje dochody z najmu prywatnego rozliczanego na podstawie ryczałtu lub działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym;
 • Deklaracja PIT-36 - wypełniają ją wszyscy podatnicy, którzy w trakcie 2021 roku lub na jego koniec przynajmniej część przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika, są to więc: osoby z pozarolniczą działalnością gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, prowadzące specjalne działy produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, a także uzyskujące przychody z najmu i dzierżawy.
 • PIT-36L - osoby, które wybrały opodatkowanie podatkiem liniowym;
 • PIT-37 - obejmuje głównie dochody uzyskane z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenie i o dzieło, a także emerytury; dotyczy osób, które chcą odliczyć ulgi podatkowe; do wypełnienia deklaracji potrzebny jest PIT-11 uzyskany od pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku emerytów - PIT-11A/40 uzyskany z ZUSu.
 • PIT-38 - obejmuje osoby, które w roku podatkowym osiągnęły dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji wynikających z nich praw, udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną, ale także przychodów z inwestycji w kryptowaluty;
 • PIT-39 - dotyczy osób, które osiągnęły dochód z tytułu zbycia nieruchomości wybudowanych lub nabytych w latach 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM