Czy rząd panuje nad pandemią? Polacy fatalnie oceniają jego działania [SONDAŻ]

Niemal 77 proc. pytanych uważa, że sytuacja w zakresie walki z pandemią COVID-19 jest nieopanowana - wynika z sondażu opublikowanego przez "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

"DGP" opisuje wyniki sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie gazety i RMF FM. Jak zaznacza, pytanie zostało zadane pod koniec zeszłego tygodnia, więc nie uwzględniało ogłoszonego w środę przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "początku końca pandemii".

Ankietowanych zapytano o zdanie na temat sytuacji w kraju w zakresie walki z pandemią COVID-19. Według 19,3 proc. sytuacja jest opanowana. Przeciwnego zdania jest 76,6 proc. badanych.

"Nasz rozmówca z kręgów rządowych nie jest wcale zdziwiony tak krytycznymi wynikami" - zaznacza gazeta. "Po dwóch latach walki z pandemią wszyscy już mają dość. W Polsce jest i tak w miarę spokojnie, proszę zobaczyć, co się dzieje np. w Kanadzie, gdzie dochodzi do rozruchów na ulicach" - komentuje źródło gazety w rządzie.

Według rozmówcy "DGP" większym problemem jest to, że ludzie albo nie chcą się testować, albo robią to poza systemem, kupując testy na własną rękę i poddając się samoizolacji bez nadzoru służb sanitarnych. "Najpewniej mamy dziś powyżej 100 tys. przypadków dziennie" - ocenił.

Jak podaje gazeta, sondaż United Surveys wykonano 6 lutego na ogólnopolskiej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM