Nauczyciele pozwą kurator Barbarę Nowak? "Bezprecedensowy atak polityczny na ZNP"

W ciągu ostatnich 30 lat żaden małopolski kurator oświaty nie pozwolił sobie na tak silne zaangażowanie polityczne i na wymierzanie bezpodstawnych ataków w naszą organizację - czytamy w oświadczeniu małopolskiego ZNP.
Zobacz wideo

Działania prawne w postaci skierowania sprawy do prokuratury lub sądu zapowiedział małopolski Związek Nauczycielstwa Polskiego wobec kurator Barbary Nowak. Chodzi o artykuł małopolskiej kurator z 5 lutego w portalu wPolityce.pl. W tekście Nowak krytykuje związek.

Kurator zarzuciła ZNP m.in. powiązania polityczne z PO i lewicowymi ugrupowaniami "tak silne, że kwestie ochrony interesów pracowników zeszły na daleki plan".

- Działania prawne będą ustalone w poniedziałek podczas Prezydium Zarządu Głównego ZNP, na którym będę wnioskował o skierowanie sprawy do prokuratury lub sądu cywilnego. Tylko organ statutowy szczebla centralnego ma prawo skierować takie wnioski prawne – powiedział PAP prezes okręgu małopolskiego ZNP Arkadiusz Boroń.

Podczas piątkowej konferencji prasowej małopolski ZNP przedstawił swoje stanowisko w sprawie artykułu małopolskiej kurator Barbary Nowak, opublikowanego 5 lutego w portalu wPolityce.pl.

"Bezprecedensowy atak polityczny, którego dopuściła się na Związek Nauczycielstwa Polskiego, obraża przeszło 200 tys. naszych członków. W ciągu ostatnich 30 lat żaden małopolski kurator oświaty nie pozwolił sobie na tak silne zaangażowanie polityczne i na wymierzanie bezpodstawnych ataków w naszą organizację" – czytamy w oświadczeniu.

Według ZNP małopolskiej kurator – z wykształcenia historykowi – "nie przystoi" popełnienie "tak wielkich błędów merytorycznych na temat podstawowych faktów historycznych".

ZNP podkreślił, że nie wywodzi się z czasów II RP, tylko jako jednolita organizacja przyjął nazwę ZNP w 1930 r. w Krakowie. Początki związku sięgają zaś czasów zaborów – 1905 r., kiedy w Krakowie powstał Związek Nauczycieli Szkół Ludowych.

Przedstawiciele związku wytknęli kurator zdania w artykule, które – w ich ocenie – są oszczerstwami: "entuzjastyczne poparcie ZSRS", "szerzenie ideologii komunistycznej", "ZNP jest zdecydowanie polityczne w swoim przekazie do nauczycieli i uczniów". W swoim artykule Nowak napisała także m.in., że "romans ZNP z lewicą można prześledzić na przykładzie konsekwentnego wspierania przez ZNP inwazji ideologii neomarksistowskiej w przedszkolach i szkołach".

Arkadiusz Boroń zaznaczył, że w 2016 r. ZNP otrzymał od kurator list gratulacyjny z okazji 110-lecia ZNP. W 2018 r. zaś małopolska kurator objęła honorowym patronatem organizowany przez ZNP konkurs historyczny.

- Niedopuszczalne jest, aby małopolski kurator oświaty jako urzędnik państwowy w swoich przekazach zajmował tak jednoznaczne polityczne stanowisko, a jednocześnie stosował mechanizm projekcji na innych" – podkreślił.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM