Niż Dudley nadciąga nad Polskę. Wiatr może osiągnąć nawet 120 km/h. Najwyższy alert pogodowy IMGW

Ekstremalnie silne wiatry - w porywach osiągające 120 km/h spodziewane są w środę już od godz. 17. IMGW wydał ostrzeżenia dla całej Polski, choć najmocniej będzie wiało na zachodzie kraju.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia wydano dla województw dolnośląskiego (od 17 do 1 w nocy w czwartek), zachodniopomorskiego (od północy do 16), lubuskiego (od 1 w nocy do 16 w czwartek), wielkopolskiego bez wschodnich powiatów (od 3 do 17 w czwartek).

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W regionach objętych ostrzeżeniem trzeciego stopnia mają wystąpić także burze i - w niektórych powiatach - opady krupy śnieżnej. IMGW zastrzega też, że zjawiska pogodowe będą miały dużą dynamikę i ostrzeżenia będą jeszcze aktualizowane.

W centralnej Polsce, od Bałtyku po Tatry, ma obowiązywać ostrzeżenie drugiego stopnia. Porywy wiatru osiągną "tylko" 100 do 115 km/h. W opolskim ostrzeżenie będzie aktualne od 21 do 2 w nocy, w śląskim od 23 przez całą dobę, w małopolskim i świętokrzyskim od 3 w nocy w czwartek do końca dnia, w podkarpackim od 5 nad ranem w czwartek do 2 w nocy w piątek, w łódzkim i wschodnich powiatach wielkopolskiego od 4 nad ranem do 18 w czwartek.

Od 3 nocy w czwartek ostrzeżenie będzie obowiązywało w kujawsko-pomorskim i zachodnich powiatach mazowieckiego, a w województwie pomorskim i zachodnich powiatach warmińsko-mazurskiego od 2 w nocy do wieczora w czwartek.

W pozostałych regionach Polski obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. IMGW zapowiada, że w lubelskim oraz w części powiatów mazowieckiego i warmińsko-mazowieckiego w czwartek od rana do wieczora wiać może w porywach do 90 km/h, a w ciągu dnia możliwe burze.

Alert RCB z ostrzeżeniem o silnym wietrze w całym kraju

Do odbiorców na terenie całej Polski został wysłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa sms z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem.

"Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - ostrzega RCB w komunikatach.

TOK FM PREMIUM