Orkan Eunice. Sobota w Polsce z groźnymi wichurami. Są ofiary śmiertelne

Przez Polskę przechodzi orkan Eunice. Od północy strażacy odnotowali kilkanaście tysięcy zgłoszeń, do tej pory potwierdzono trzy ofiary śmiertelne wichur. Wiele gospodarstw jest bez prądu. Silny wiatr ma utrzymać się do wieczora.
Zobacz wideo

Jak poinformował brygadier Karol Kierzkowski, w sobotę od północy do godziny 15 strażacy otrzymali 17 639 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w woj. mazowieckim - 3204, wielkopolskim - 2228, zachodniopomorskim - 2298 i kujawsko-pomorskim - 2227.

Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do trzech osób. W woj. mazowieckim w Otwocku konar spadł na przechodzącego mężczyznę. Wcześniej zginęły dwie osoby: w woj. wielkopolskim w m. Babi Dwór oraz woj. lubelskim w m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo. Bilans osób rannych wzrósł do sześciu.

W sobotę przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się powalone przez wiatr drzewo. Jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.

W woj. lubelskim, pow. Bialski, m. Międzyrzec Podlaski, na drodze lokalnej, na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód w wyniku czego 1 osoba poniosła śmierć.

Na drodze krajowej 51 na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochód - podał dyżurny GDDKiA w Olsztynie.

Do wypadku doszło na ulicy Wojska Polskiego, która jest ulicą wylotową w kierunku Dobrego Miasta. Na fiata spadło tam drzewo, w wyniku czego kierowca zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z drugim pojazdem. Jak podała Anna Balińska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie kobieta kierująca fiatem została zabrana do szpitala.

Ponad milion odbiorców bez dostaw energii elektrycznej

RCB opublikowało raport o skutkach silnego wiatru za ostatnią dobę. Dane zbierane były przez Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Według danych na godzinę 12 w sobotę 1 144 487 odbiorców było bez dostaw energii elektrycznej. 

Utrudnienia w kursowaniu pociągów

W związku z silnymi wiatrami na terenie północno-zachodniej części kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowym, w sobotę mogą występować znaczne opóźnienia w kursowaniu pociągów - poinformowało w sobotę rano PKP Intercity.

Jak czytamy w komunikacie na stronie PKP IC, zespoły PKP PLK usuwają awarie na bieżąco.

"Tam, gdzie przejazd jest niemożliwy, pociągi mają skracane relacje. Na dworcach i peronach pasażerowie otrzymują informację o utrudnieniach w ruchu pociągów. Do dyspozycji jest także numer infolinii 19 757" - podano. "Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży w dn. 19 lutego" - napisano.

Napisano też, że z powodu fatalnych warunków atmosferycznych koleje niemieckie DB wstrzymały ruch pociągów na linii Berlin-Frankfurt Oder. "Pociągi Międzynarodowe jadące ze stacji Berlin Hbf w kierunku granicy z Polską zostały odwołane" - sprecyzowano.

Gdańsk. Z powodu silnego wiatru zamknięto cmentarze

Z powodu porywistego wiatru, do odwołania, zamknięte zostały cmentarze komunalne w Gdańsku. Nie można wejść również na teren Parku Oliwskiego - poinformowała w sobotę rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.

"Apelujemy do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach i spacerów w Parku Oliwskim. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązuje zakaz wjazdu samochodów" - podała rzeczniczka GZDiZ.

Podkreśliła, że zaplanowane na cmentarzach komunalnych pogrzeby będą odbywać się zgodnie z wyznaczonymi terminami.

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW o silnym wietrze w Pomorskiem jest ważne do godz. 19. w sobotę.

Synoptyk IMGW: w sobotę silny wiatr w całym kraju

Według prognozy przygotowanej przez Jakuba Gawrona z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę będzie wiał silny wiatr, który utrzyma się do wieczora.

W sobotę w południowej Polsce zachmurzenie umiarkowane, w północnej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie opady śniegu i możliwe burze.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 3 stopni na północnym wschodzie do 8 stopni na południowym zachodzie.

Wiatr będzie ciągle nasilał się. Na południu kraju jego porywy wyniosą do 100 km/h, na zachodzie i w centrum kraju do 115 km/h, lokalnie do 120 km/h, zaś nad morzem do 130 km/h. W drugiej połowie dnia prędkość wiatru osłabnie.

Po południu strefa silnego wiatru będzie oddziaływać nad morzem i na wschodzie Polski. W nocy z soboty na niedzielę sytuacja się ustabilizuje i porywy wiatru nie będą przekraczać 70 km/h. Zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, stopniowo od zachodu nad ranem przechodzące w opady deszczu.

W nocy temperatura na południowym wschodzie Polski wyniesie od minus 1 stopnia do 2 stopni Celsjusza na zachodzie i nad morzem. W obszarach podgórskich od minus 5 do minus 2 stopni. Wiatr będzie wiał w porywach od 50 do 70 km/h.

Orkan Eunice. Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.

Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.

TOK FM PREMIUM