Zmiana czasu w UE miała być zniesiona, a nadal przestawiamy zegarki na czas letni i zimowy. Kiedy będzie koniec zmiany czasu?

Kiedy zmiana czasu na letni i zimowy dobiegnie końca? Przestawianie godzin wciąż obowiązuje we wszystkich krajach unijnych. Mimo wyników konsultacji społecznych oraz głosów przedsiębiorców.

Kilka lat temu na forum unijnym pojawił się pomysł odejścia od zmiany czasu. Nad tematem debatowano w Parlamencie Europejskim, a po rezolucji PE z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. Przy pomocy ankiety dostępnej dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej na stronie KE, przeprowadzono konsultacje. Wynikało z nich, że prawie 90 proc. głosujących chciałoby odejścia od zmiany czasu.

W marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za zniesieniem w państwach członkowskich zmiany czasu, a ostatnia zmiana czasu w UE miała nastąpić w 2021 roku. Procedury zostały jednak wstrzymane. 

Kiedy w końcu przestaniemy zmieniać czas? Polacy tego chcieli

Polska na początku popierała podjęte przez Komisję Europejską w 2018 r. działania zmierzające do rewizji dyrektywy o zmianie czasu, ponieważ  sondaży przeprowadzonych w Polsce przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynikało, że ponad 3/4 ogółu badanych chciałoby odejść od zmiany czasu i pozostać przy czasie letnim.

Podobnie na temat zniesienia zmiany czasu wypowiadali się unijni przedsiębiorcy, którzy uważali, iż zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla branży takich jak budowlanka, transport, logistyka, hotelarstwo, motoryzacja, obróbka cieplna oraz w przypadku firm prowadzących działalność całodobowo. 

Kiedy ostatnia zmiana czasu? Nie w najbliższych latach

Po długich i gorących debatach w 2018 roku, Komisja Europejska wycofała się w końcu ze zmiany przepisów UE dotyczących przestawiania czasu dwa razy do roku i zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie dotychczasowych regulacji w latach 2022-2026. Stało się tak, ponieważ mimo głosów opinii publicznej, większość krajów Unii Europejskiej, w tym również Polska, sprzeciwiła się zniesieniu zmiany czasu. 

W 2022 roku zmiana czasu na letni odbędzie się w ostatnią niedzielę marca, czyli 27.03.2022. Z kolei w 2023 roku zmiana czasu nastąpi 26 marca, w 2024 roku będzie to 31 marca, w 2025 – 30 marca, a w 2026 r. – 29 marca.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie zmiana czasu na letni w 2002 r. nie będzie obowiązywała w Rosji, Islandii i Białorusi. W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM