Zmiana czasu w UE miała być zniesiona, a nadal przestawiamy zegarki na czas letni i zimowy. Kiedy będzie koniec zmiany czasu?
Kilka lat temu na forum unijnym pojawił się pomysł odejścia od zmiany czasu. Nad tematem debatowano w Parlamencie Europejskim, a po rezolucji PE z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. Przy pomocy ankiety dostępnej dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej na stronie KE, przeprowadzono konsultacje. Wynikało z nich, że prawie 90 proc. głosujących chciałoby odejścia od zmiany czasu.
W marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za zniesieniem w państwach członkowskich zmiany czasu, a ostatnia zmiana czasu w UE miała nastąpić w 2021 roku. Procedury zostały jednak wstrzymane.
Kiedy w końcu przestaniemy zmieniać czas? Polacy tego chcieli
Polska na początku popierała podjęte przez Komisję Europejską w 2018 r. działania zmierzające do rewizji dyrektywy o zmianie czasu, ponieważ sondaży przeprowadzonych w Polsce przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynikało, że ponad 3/4 ogółu badanych chciałoby odejść od zmiany czasu i pozostać przy czasie letnim.
Podobnie na temat zniesienia zmiany czasu wypowiadali się unijni przedsiębiorcy, którzy uważali, iż zmiana czasu jest szczególnie uciążliwa dla branży takich jak budowlanka, transport, logistyka, hotelarstwo, motoryzacja, obróbka cieplna oraz w przypadku firm prowadzących działalność całodobowo.
Kiedy ostatnia zmiana czasu? Nie w najbliższych latach
Po długich i gorących debatach w 2018 roku, Komisja Europejska wycofała się w końcu ze zmiany przepisów UE dotyczących przestawiania czasu dwa razy do roku i zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie dotychczasowych regulacji w latach 2022-2026. Stało się tak, ponieważ mimo głosów opinii publicznej, większość krajów Unii Europejskiej, w tym również Polska, sprzeciwiła się zniesieniu zmiany czasu.
W 2022 roku zmiana czasu na letni odbędzie się w ostatnią niedzielę marca, czyli 27.03.2022. Z kolei w 2023 roku zmiana czasu nastąpi 26 marca, w 2024 roku będzie to 31 marca, w 2025 – 30 marca, a w 2026 r. – 29 marca.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie zmiana czasu na letni w 2002 r. nie będzie obowiązywała w Rosji, Islandii i Białorusi. W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy