Trzeci stopień zagrożenia cybernetycznego w Polsce. Na celowniku sieci energetyczne i "różnego rodzaju sieci krytyczne"

Premier Mateusz Morawiecki podpisał podwyższenie poziomu zagrożenia cybernetycznego do poziomu CHARLIE-CRP. To jest trzeci z czterech poziomów zagrożenia w cyberprzestrzeni, a decyzja zapadła wkrótce po uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy.

Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił, że podwyższenie tego poziomu oznacza, że podwyższony jest poziom działań, jeżeli chodzi o monitoring tego, co się dzieje w sieci.

- Wszystkie osoby muszą być na miejscu, jeżeli chodzi o bieżącą weryfikacje sprzętu infrastruktury krytycznej - mówił. - Wewnątrz instytucji, które mają własne procedury też jest ten stopień podwyższony odpowiednio do typu infrastruktury - poinformował.

- Spodziewamy się, zresztą widzimy już te próby, ataków cybernetycznych, które mogłyby np. spróbować zakłócić działanie sieci internetowej, potencjalnie również sieci energetycznych oraz różnego rodzaju sieci krytycznych - wskazał Müller. - Widzieliśmy takie ataki na Ukrainie, w związku z tym też podwyższony poziom w Polsce - wyjaśnił.

Podwyższone zagrożenie cybernetyczne. Ze stopnia pierwszego do trzeciego

Od połowy lutego w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Poniedziałkowym zarządzeniem premiera stopień ALFA-CRP został podwyższony do CHARLIE-CRP, a więc z pierwszego od razu do trzeciego.

- Na ten moment zakładamy, że ten podwyższony stopień zagrożenia alarmowego będzie obowiązywał do przyszłego piątku, 4 marca, natomiast, jak zawsze w takich sytuacjach, ten okres jest dostosowany do rozwoju sytuacji. Jeżeli coś się będzie miało w tej sprawie zmieniać, będziemy oczywiście o tym informować - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

TOK FM PREMIUM