Szczyt B9 w Warszawie. Przywódcy państw wschodniej flanki NATO dyskutują o bezpieczeństwie regionu

W Warszawie ma miejsce nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Przywódcy państw wschodniej flanki NATO rozmawiają o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezpieczeństwie regionu. Dołączy do nich także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Co to jest Bukaresztańska Dziewiątka, inaczej B9 i kto wchodzi w jej skład?

Bukaresztańska Dziewiątka, bo tak brzmi pełna nazwa grupy B9 to zrzeszenie dziewięciu państw tworzących wschodnią flankę NATO. W jej skład wchodzą: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Grupa B9. Co oznacza nadzwyczajny szczyt w Warszawie?

Dzień po rosyjskim ataku na Ukrainę (25 lutego 2022) przywódcy państw należących do B9 zebrali się w Warszawie, aby porozmawiać o możliwych działaniach ws. wschodniego sąsiada i bezpieczeństwie regionu.

Grupę B9, będą reprezentować prezydenci: Bułgarii – Rumen Radew; Estonii – Alar Karis; Litwy – Gitanas Naus?da; Łotwy – Egils Levits; Polski – Andrzej Duda; Słowacji – Zuzana Caputová; Węgier – János Áder, Czech – Miloš Zeman (online) i Rumunii – Klaus Iohannis (online). Dołączy do nich także także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– "Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów" – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartkowym orędziu.

Spotkanie odbywa się bez udziału mediów. Więcej informacji poznamy dopiero na briefingu prasowym, który zaplanowano 25 lutego na godzinę 18.15.

Grupa Bukaresztańska, jej historia i cele

Grupa Bukaresztańska, czyli grupa B9, została powołana w 2015 roku z inicjatywy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa. Jej celem jest budowanie jedności w ramach NATO poprzez uzgodnienie wspólnego stanowiska regionu, poparcie dla polskiej strategicznej adaptacji NATO i wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki w Europie.

W ramach działalności Bukaresztańskiej Dziewiątki organizowane są spotkania i szczyty z udziałem przedstawicieli pochodzących z państw członkowskich. Pierwsze spotkanie miało miejsce jeszcze przed oficjalną inauguracją. W 2014 roku przywódcy zrzeszonych państw spotkali się w Warszawie, aby porozmawiać o ówczesnym konflikcie na Ukrainie oraz nadchodzącym szczycie NATO w Newport.

TOK FM PREMIUM