Bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy. Wystarczy pokazać paszport

Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy na podstawie paszportu mogą bezpłatnie jeździć pociągami TLK w klasie drugiej oraz składami Intercity w komunikacji krajowej - poinformowała w sobotę spółka PKP Intercity. Także Koleje Mazowieckie i Polregio wprowadziły podobne rozwiązanie.
Zobacz wideo

"Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii" - przekazał przewoźnik w sobotnim komunikacie.

Darmowe przejazdy dla Ukraińców będą obowiązywały przez najbliższe cztery tygodnie. "Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń. Stale monitorujemy potoki podróżnych i pozostajemy w kontakcie z Kolejami Ukraińskimi" - zapewnił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

W komunikacie dodano, że Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do samego Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów.

Koleje Mazowieckie i Polregio: Bezpłatne przejazdy

Także spółka Koleje Mazowieckie wprowadziła ułatwienia dla obywateli Ukrainy. Od dziś - 26 lutego do 25 marca spółka "wprowadza nieodpłatne i nieograniczone przejazdy dla obywateli Ukrainy. "Podczas przejazdu pociągiem Kolei Mazowieckich - KM wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy" - poinformowały władze spółki.

"W porozumieniu z Marszałkami Województw uruchamiamy dla obywatelek i obywateli Ukrainy dodatkowe darmowe pociągi, by mogli bezpiecznie przemieścić się z terenów dotkniętych wojną" - powiedział także cytowany w informacji prasowej prezes Polregio Artur Martyniuk.

Spółka podała, że "przejazd pociągami Polregio ma być bezpłatny dla obywateli Ukrainy na terenie całego kraju". Jak dodano, przewoźnik jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi, na których zlecenie realizuje przewozy.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM