Jak pomagać uchodźcom? Jak wspierać Ukrainę? Zweryfikowane zbiórki, akcje, grupy

Przybywa akcji wsparcia, zbiórek i grup niosących i organizujących pomoc dla uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukraińców. Zebraliśmy adresy, telefony i odnośniki do wielu takich inicjatyw.
Zobacz wideo

Akcje ogólnopolskie

* Pomagam Ukrainie

Serwis pomagamukrainie.gov.pl >> to stworzone przez rząd centrum koordynacji pomocy. Znaleźć tu można wiele zbiorek prowadzonych przez ogólnopolskie fundacje, stowarzyszenia i organizacje jak Polska Akcja Humanitarna, UNICEF, Polski Czerwony Krzyż czy Narodowy Bank Ukrainy. Mozna również zgłosić chęć pomocy - zarówno jako firma, organizacja, czy osoba prywatna. 

* Polskie Centrum Pomocy Medycznej

PCPM niesie pomoc ofiarom wojny na Ukrainie na miejscu. Zebrane środki idą na utrzymanie i wyposażenie punktów pomocy humanitarnej, żywność i pomoc psychologiczną, paliwo. Dzięki zbiórce kupowane są artykuły spożywcze, środki higieniczne, rzeczy potrzebne do zorganizowania prowizorycznej kuchni w punktach, np.: urządzenia do rezerwowego zasilania, wolnostojące urządzenia służące do gotowania, butle gazowe. Chcesz wpłacić pieniądze? Wejdź TUTAJ >>

* Pomoc dla Ukrainy - grupa na Facebooku

Grupa to platforma wymiany informacji o potrzebach i osobach, które chcą pomóc. To jedna z największych grup działających na Facebooku. Zajrzyj >>

* Lekarze dla Ukrainy

Platforma autorstwa Witolda Wydmańskiego łączy lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy. Strona jest dedykowana chorym, którzy potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwali leczenie na Ukrainie lub kończą im się lekarstwa. Uciekający przed wojną mogą na niej wyszukać odpowiedniego specjalistę i umówić się na darmową wizytę. Jeżeli stan zdrowia będzie wymagać hospitalizacji, osoba taka zostanie skierowana do odpowiedniego szpitala. By wejść, kliknij TUTAJ >>

* medicalhelp.pl

Dzięki działaniom Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej udało się stworzyć portal medicalhelp.pl, gdzie można znaleźć placówki w całej Polsce, które niosą pomoc zupełnie bezpłatnie. - Ta wyszukiwarka umożliwia wpisanie adresu i podaje najbliższe punkty, które oferują pomoc w języku ukraińskim albo rosyjskim. To są zarówno placówki POC, oddziały szpitale i placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Naszą ideą jest, aby łatwo można było znaleźć takie miejsce, takiego świadczeniodawcę, u którego znajduje się na miejscu personel mówiący po ukraińsku: lekarz, pielęgniarka, ktoś z rejestracji, ratownik czy dostępny na miejscu tłumacz - mówi dr Aleksander Biesiada, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ds. innowacji i rozwoju.

* ptmr.info.pl

Część lekarzy potrzebuje wsparcia tłumaczy, by móc przyjmować chorych z Ukrainy - chodzi chociażby o wsparcie telefoniczne, by pomóc lekarzowi w kontakcie z chorym. Na stronie ptmr.info.pl mogą się zgłaszać tłumacze z całej Polski, którzy chcą pomóc medykom (zakładka w prawej górnej części strony DLA TŁUMACZY). Jeśli jesteś tłumaczem, znasz język ukraiński/rosyjski/angielski i chcesz pomóc - wypełnij kwestionariusz zgłoszenia dla tłumaczy "pod telefonem".

* Medycy dla Ukrainy

Jest również ogromna akcja lekarzy pod hasłem #MedycyDlaUkrainy. Ich profil na Facebooku można znaleźć >>TUTAJ<<. Zbierają oferty osób chętnych do pomocy, ale można też pisać w sprawie wsparcia dla konkretnych osób z Ukrainy (porady, teleporady, konieczność umieszczenia w szpitalu, dializy itd). - Celem Medyków dla Ukrainy jest pomoc osobom, które są w stanie zagrożenia w związku z wojną i które uciekają z tamtych terenów. Proponujemy szeroko rozumianą pomoc, wielospecjalistyczną. Pomagają nie tylko lekarze, ale też ratownicy medyczni, pielęgniarki, wszyscy są zrzeszeni w naszą jedną grupę. Chcemy, by jak najbardziej sprawnie zacząć pomagać ludziom, którzy są w ogromnej potrzebie - mówi dr Anna Wardęga, jedna z koordynatorek wsparcia. 

Działania lokalne

WARSZAWA

* Grupa Zasoby

Grupa, która pozwala łączyć oferujących pomoc z osobami, które jej potrzebują. Chodzi tu konkretnie o noclegi w Warszawie. Po wejściu na stronę internetową TUTAJ >> wypełniamy formularz, w którym odpowiadamy na pytania, ile osób możemy przyjąć pod swój danych. Grupa Zasoby działa również jako grupa na Facebooku >>.

Więcej o działalności Grupy można usłyszeć w rozmowie Mikołaja Lizuta z Zofią Jaworowską, jej administratorką:

WROCŁAW

* Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego koordynuje miejskie działania pomocowe.

Każda chętna osoba, która chce przekazać pomoc rzeczową bądź zaangażować się w pomoc wolontaryjną, zna język ukraiński, rosyjski,  jest prawnikiem czy przedsiębiorcą, który mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy - każda taka osoba może napisać właśnie na adres: wsparcieukrainy@wcrs.pl.

* Fundacja Ukraina

Fundacja zajmuje się koordynacją komunikacji między potrzebującymi a wspierającymi na Dolnym Śląsku. W porozumieniu z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem uruchomiła zbiórkę w celu wspierania Ukrainy w czasie wojny z Rosją! Zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz potrzeby uchodźców z Ukrainy. By wpłacić pieniądze, zajrzyj TUTAJ >>

Wolontariusze, którzy chcieliby pomóc uchodźcom, mogą wypełnić specjalny formularz >>

Więcej informacji o działalności Fundacji Ukraina znaleźć można TUTAJ >>

* Przejście Dialogu

Przejście Dialogu na ul. Świdnickiej to punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie można zasięgnąć informacji w sprawie wszelkiej pomocy. Na miejscu i telefonicznie porad udzielają radcy prawni Okręgowej Izby Radców Prawnych (OIRP). Są dostępni przez siedem dni w tygodniu od 9.00 do 20.00, a pomoc informacyjną można uzyskać w języku ukraińskim. Wystarczy przyjść lub zadzwonić: 71 798 64 97.

We Wrocławiu uruchomiono również punkty bezpłatnej pomocy psychologicznej. Informacje o tym, gdzie dokładnie i jak działają - po polsku i po ukraińsku - można znaleźć TUTAJ >>

* WroMigrant

To miejsce, w którym uzyskać można wsparcie i informacje w sprawach urzędowych związanych z życiem we Wrocławiu (legalizacja pobytu i pracy, zameldowanie, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, PESEL, PIT, NIP).

Konsultacje  w językach polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim - dostępne przez telefon i w aplikacji Viber:

+48 538 579 555 (język polski, ukraiński, rosyjski) - Viber
+48 735 969 992 (język polski, rosyjski) - Viber
+48 538 579 521 (język polski, angielski)
+48 538 579 517 (język polski, angielski)
e-mail: wromigrant@wcrs.pl
Messenger: www.facebook.com/wromigrant 

Zbiórki: 

Czasoprzestrzeń przy ul. Tramwajowej - klik

Sektor 3 przy ul. Legnickiej - klik

BIAŁYSTOK

Wiktoria Meszczanyn za pośrednictwem biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza organizuje zbiórkę zabawek dla dzieci, które dotarły do Wasilkowa. Puzzle, klocki, materiały do rysowania można przynosić do biura poselskiego przy ul. Malmeda 10 w Białystoku. Telefony do biura: 661-975-660 i 85-732-63-29 (10:00-15:00).

LUBELSZCZYZNA

* Homo Faber

Lubelski komitet to grupa wolontariuszy i wolontariuszek. Tu zarządzamy informacją o wszelkiej pomocy na terenie miasta - tej systemowej oferowanej przez urząd miasta oraz organizacje pozarządowe i mieszkańców. Infolinia czynna całą dobę: 533 391 569

Więcej o działalności linii wsparcia:

* Hotel Duet

Chełm to pierwsze polskie miasto na drodze z Kijowa, Łucka, Kowla i wielu innych miast przez przejście graniczne w Dorohusku, w kierunku centrum Polski. Tamtejszy Hotel Duet udostępnił uchodźcom noclegi, ale też koordynuje ogromną akcję pomocy rzeczowej. O ich niezwykłej akcji można przeczytać na Facebooku >> gdzie zamieszczane są również aktualne informacje dotyczące potrzebnej pomocy.

* Zbiórka UMCS

Fundacja Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka prowadzi zbiórkę funduszy na najpotrzebniejsze wparcie - klik

* Wybrane zbiórki rzeczowe w Lublinie (jest ich znacznie więcej!)

Polski Czerwony Krzyż w Lublinie (PCK)
Adres: Biuro PCK w Lublinie, ul. Puchacza 6
poniedziałek-piątek w godz. 8.00-18.00
sobota w godz. 8.30-18.00
niedziela w godz. 9.00-18.00
lub: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Pałac Lubomirskich w Lublinie, Plac Litewski 3 (parking od ul. Radziwiłłowskiej)
poniedziałek-niedziela w godz. 10.00-16.00

Co jest zbierane?

Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
Nowe koce i śpiwory: PCK nie zbiera odzieży.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie
Adres: Centrala Caritas w Lublinie, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, wjazd od al. Unii Lubelskiej 15
poniedziałek-niedziela w godz. 7.30-21.00

Bractwo Miłosierdzia  im. św. Brata Alberta w Lublinie
Adres: Główna siedziba Bractwa w Lublinie, ul. Zielona 3
poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30

Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
Adres: Collegium Jana Pawła II w Lublinie, ul. Łopacińskiego 5

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 
Adres: Akademicka Stołówka UMCS w Lublinie, ul. Langiewicza 16
poniedziałek-piątek w godz. 10.00-18.00

Politechnika Lubelska w Lublinie
Adres: Stołówka Politechniki Lubelskiej w Lublinie, ul. Nadbystrzycka 40a
poniedziałek-niedziela w godz. 7.00-18.00

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Akademicka 13 (ZOOT/Rektorat) – pokój 471 (Biuro Szkoły Doktorskiej – BSD) – od poniedziałku do piątku, 7:30-15:00
Akademicka 15 (AGRO I) – pokój 407 (Rada Samorządu Doktorantów – RSD) – od poniedziałku do niedzieli, 10:00-14:00
Akademicka 15 (AGRO I) – pokój 234 (RUSS) – od poniedziałku do piątku, 10:00-14:00

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM