Kolejki po paszport w całej Polsce: w którym punkcie są najmniejsze?

Na długie kolejki po paszport trafimy w urzędach w całym kraju. W niektórych trzeba czekać wiele godzin.

Po panice na stacjach benzynowych i szturmie na bankomaty, Polacy ruszyli do urzędów po paszporty biometryczne. W wielu lokalizacjach w kolejce trzeba stać po kilka godzin, w niektórych złożenie wniosku czy zapisanie się na wizytę w urzędzie jest niemożliwe, bo szybko kończą się numerki do okienek urzędniczych. Niektóre placówki wprowadzają dodatkowe dni obsługi klienta i zmieniają godziny rejestracji elektronicznej. 

Paszport biometryczny: co to takiego? Od 2006 roku wszystkie paszporty wydawane w Polsce są dokumentami biometrycznymi

Paszport biometryczny jest dokumentem tożsamości zawierającym dane biometryczne. Dokument pozwala zidentyfikować tożsamość na podstawie cech ciała, takich jak linie papilarne właściciela dokumentu, czy wzór siatkówki oka. Informacje są przechowywane na specjalnym chipie oraz w kartotekach lub bazach danych urzędów – najczęściej w sposób zdecentralizowany, według miejsca zameldowania.

Od 2006 r. wszystkie paszporty wydawane w Polsce są paszportami biometrycznymi. Do 2009 r. wydawane paszporty zawierają, poza wizerunkiem twarzy, także odciski palców. W 2018 r. udoskonalono paszporty biometryczne umieszczając w nich wkładkę z poliwęglanu, która ma w sobie zatopiony specjalny chip z danymi.

Z zewnątrz paszport biometryczny wygląda tak samo, jak poprzednie wersje tego dokumentu: ma postać książeczki z czterdziestoma stronami, okładkę w kolorze bordowym ze złotymi napisami i godłem RP. 

Gdzie wyrobimy paszport dla dorosłego, a także dla dziecka? Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w całym kraju. Lista takich miejsc znajduje się na stronie każdego urzędu wojewódzkiego.

Kolejki po paszport: jak ich uniknąć? Podpowiadamy

Jak podaje Wyborcza.pl, we wszystkich urzędach warszawskich trzeba stać w długich kolejkach po paszport. W niektórych z nich zabrakło nawet blankietów – tak było kilka dni temu w ursynowskim urzędzie dzielnicy.

Urząd paszportowy: Łódź, Wrocław czy Kraków – w dużych miastach trafimy na najdłuższe kolejki.

Jak podaje PAP, wiele z nich, tak jak Urząd Wojewódzki w Gdańsku, zdecydowało się na przyjmowanie interesantów w dodatkowe dni. "Od 5 marca do końca kwietnia (z wyjątkiem Wielkiej Soboty, czyli 16 kwietnia) we wszystkie soboty w oddziałach paszportowych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku będzie można złożyć wniosek" - poinformowali urzędnicy.

Jak najłatwiej uniknąć obecnie stania w długich kolejkach pod urzędami? Najlepiej na wizytę w sprawie paszportu dla dorosłego lub dziecka umówić się telefonicznie albo online. 

TOK FM PREMIUM