Ulga podatkowa za pomaganie Ukraińcom: jak ją uzyskać? Podpowiadamy

Zwolnienie z podatku od darowizn. To, że pomagaliśmy, musimy mieć na papierze. Pomoc dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce będzie zwolniona z podatku. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek (07.03.2022) projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Dokument został przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Zwolnienie z podatku od darowizn: jak je uzyskać? "To, że pomagaliśmy, musimy mieć na papierze"

Skarbówka przypomina, że opłaca się pomagać, bo można dzięki temu zmniejszać płacone podatki – nie tylko na podstawie już funkcjonujących przepisów, ale także nowych, które są szykowane przez Ministerstwo Finansów. Jakie będą ulgi za pomaganie Ukraińcom?

Z ulgi podatkowej za pomaganie Ukraińcom będzie można skorzystać za rok, rozliczając coroczne pity za 2022 r.

"Podatnicy mogą skorzystać z rozliczeń na darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. To, że pomagaliśmy, musimy mieć na papierze: przekaz bankowy lub zaświadczenie organizacji, że przyjęła od nas darowiznę rzeczową – tłumaczył w rozmowie z TOK FM Maciej Koniuszewski z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. 

Oprócz tego, organizacje charytatywne, które importują towary spoza UE, na wniosek będą mogły być zwolnione z cła i podatku VAT. 

Zwolnienie z podatku od darowizn także dla Ukraińców, za dowolną formę pomocy

W Ministerstwie Finansów trwają również prace, które pozwolą obywatelom Ukrainy nie płacić podatków od darowizn. Zwolnieniu będzie podlegała dowolna forma pomocy – od osób prywatnych, firm, organizacji poza rządowych, zwolnienie nie będzie także ograniczone kwotowo. Preferencja podatkowa w tej sprawie będzie obowiązywać od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. 

Przybywający z Ukrainy będą również zwolnieni z podatku dochodowego (PIT) od świadczeń uzyskiwanych od osób fizycznych i firm (do końca 2022).

TOK FM PREMIUM