Kiedy otwarcie nowych stacji metra w Warszawie? Znamy nieoficjalne daty

Budowa dwóch odcinków M2 w stolicy na ostatniej prostej? Do stacji Bemowo mamy dojechać już w czerwcu 2022, a do stacji Bródno - we wrześniu.

W Warszawie dobiega końca budowa dwóch kolejnych odcinków linii M2 (czyli II linii) warszawskiej kolejki podziemnej: zachodniego, z dwiema stacjami na Bemowo i wschodniego-północnego, z trzema stacjami na Bródno. Jak podaje Transport-publiczny.pl, do stacji Bemowo prawdopodobnie dojedziemy po raz pierwszy już 11 czerwca 2022, a do stacji Bródno pod skrzyżowaniem ul. Kondratowicza i Rembielińskiej - 10 września 2022 roku.

Metro Warszawskie nie odniosło się jednoznacznie do tych informacji. "Zgodnie z harmonogramem prace [na Bemowie] kończą się w lipcu, a na Bródnie w sierpniu" - powiedziała Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego, zapytana przez Transport-publiczny.pl o potwierdzenie podanych terminów. Miasto też z góry ucina pytania o daty. "O terminie poinformujemy" - odpowiedział Konrad Klimczak z biura prasowego Urzędu Miasta.

Użytkowany obecnie odcinek linii M2 Warszawskiego Metra liczy trzynaście stacji i 12,6 kilometra. Łączy dzielnicę Wola na lewym brzegu z Targówkiem na prawym brzegu Wisły. Po otwarciu dwóch nowych odcinków II linia metra będzie miała 19 km długości i liczyła w sumie 18 stacji. Ostatni planowany odcinek na zachodzie Warszawy, czyli stacje Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin wraz z zapleczem techniczno-postojowym mają być skończone nie wcześniej niż w kwietniu 2024 roku. Cała linia M2 ma zostać skończona do 2024 r. Będzie przebiegać z Bemowa na Targówek i będzie liczyć w sumie 21 stacji.

Kiedy ruszy metro na Bemowie? Budowa jest już na ostatnim etapie

Metro Warszawskie podpisało umowę z turecko-włoskim konsorcjum na realizację ok. dwukilometrowego odcinka drugiej nitki kolejki podziemnej na warszawskim Bemowie w listopadzie 2018 r. Wartość kontraktu wyniosła 959,3 mln zł.

Zaplanowano tutaj dwie stacje: C5 Ulrychów, która powstaje w ciągu ul. Górczewskiej na wysokości Wola Parku oraz C4 Bemowo, zlokalizowana pod ulicą Górczewską po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich. Budowa tej części linii M2 jest już na ostatnim etapie. 

Kiedy ruszy metro na Bródnie? Prace zakończą się w sierpniu

Umowę z firmami Astaldi i Gulermak na budowę prawie czterokilometrowego odcinka wschodniego-północnego na Bródnie Metro Warszawskie podpisało we wrześniu 2018 roku. Wartość inwestycji obliczono na 1,398 mln zł.

W sierpniu 2022 roku mają się tam zakończyć prace przy budowie nowych stacji. Niedługo później, bo już we wrześniu, po dokonaniu odbiorów, pojadą tamtędy pociągi.

Na tym odcinku przewidziano trzy nowe stacje kolejki podziemnej: C19 Zacisze, pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 Kondratowicza przy skrzyżowaniu Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 Bródno po wschodniej stronie skrzyżowania Kondratowicza i Rembielińskiej.

Otwarcie nowych stacji metra w Warszawie: budowę spowolniła epidemia COVID-19

W obu podpisanych kontraktach budowa  nowych stacji Warszawskiego Metra miała trwać 36 miesięcy. Ten termin minął w 2021 roku - prace w związku z pandemią zwolniły, zaburzone zostały łańcuchy dostaw, a także utrudniony był przyjazd specjalistycznych pracowników do obsługi urządzeń, takich jak tarcze TBM. W związku z tym wykonawca wystąpił z wnioskiem o aktualizację harmonogramu i wydłużenie prac o nawet kilkanaście miesięcy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM