Rosyjskie produkty w Polsce, lista kodów. Sprawdź, czego nie kupować, by nie wspierać Rosji

Rosyjskie produkty w Polsce nie cieszą się aktualnie dużym powodzeniem, są wręcz bojkotowane przez wielu konsumentów. Nie chcesz wspierać kraju Putina? Zobacz, jak sprawdzić jakie produkty pochodzą z Rosji.

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała oburzenie niemal całego świata. Unia Europejska i Stany Zjednoczone nakładają na Federację Rosyjską kolejne sankcje próbując zatrzymać przemoc Putina. Jedną z form sprzeciwu wobec tej wojny, jaką mogą wyrazić zwykli obywatele, jest bojkotowanie rosyjskich produktów dostępnych w Polsce. Do takich działań zachęcała między innymi Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego:

Apelujemy o

- zerwanie kontaktów biznesowych/handlowych z podmiotami z Białorusi i Rosji

- wprowadzenie embarga gospodarczego produkty z Białorusi i Rosji

- nie kupowanie białoruskich i rosyjskich produktów

Sprzeciwiamy się bandyckiemu atakowi Rosji na Ukrainę

Wielu polskich konsumentów zastosowało się do tego apelu.

Jakie produkty są z Rosji?

Jednym z prostszych sposobów sprawdzenia jakie produkty pochodzą z Rosji, jest kod kreskowy. Wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej towary w kodach kreskowych na początku mają ciąg cyfr od 460 do 469. Jeśli więc jakiś produkt, z lewej strony kodu ma cyfrę 460, 461, 462, 463, 464,465,466, 467, 468 lub 469 to znaczy, że został wyprodukowany w kraju Władimira Putina.

Konsumenci, którzy chcą omijać także białoruskie produkty, powinni wystrzegać się tych, których kod kreskowy zaczyna się od 481.

Tymczasem poseł Porozumienia, Michał Wypij złożył wniosek o zmianę dotyczącej znakowania towarów z Rosji. Polityk uważa bowiem, że konsumenci powinni móc w łatwy i szybki sposób identyfikować rosyjskie produkty, dlatego postuluje, by każdy z nich był opatrzony widoczną naklejką z rosyjską flagą.

- Zgodnie z zapowiedzią złożyłem wniosek o zmianę  ustawy dot. znakowania towarów z Rosji. Mam nadzieję, że @KancelariaSejmu w szybkim tempie wprowadzi zmiany mające pomóc Polakom dokonywać świadomych wyborów na sklepowych półkach. Dziękuję za szerokie poparcie tego projektu - napisał na swoim Twitterze

Produkty z Rosji w Polsce- lista

Rosyjskie produkty w Polsce nie zalewają sklepowych półek, są jednak branże, w których można się na nie natknąć. 

Branża odzieżowa: marka Kari, produkująca obuwie oraz odzieżowe firmy Centro i Oodij są przedsiębiorstwami rosyjskimi.

Oprogramowania: Znany antywirus Kaspersky oraz mniej popularne w Polsce Outpost i Dr. WEB  zostały stworzone przez rosyjskie firmy. 

Kosmetyki: Apteczka Babuszki Agafii oraz Natura Suberica są firmami rosyjskimi. Niektóre produkty koncernu Unilever również są produkowane w Rosji, Chodzi między innymi o antyperspiranty w sztyfcie marki Dove i Rexona.

Sieć stacji benzynowych Amic, niegdyś funkcjonujących pod nazwą Lukoil stanowiła część rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil. Potem została przejęta przez Austriaków, jednak jak pisze "Puls Biznesu", jest to firma wciąż mocno powiązana z kapitałem rosyjskim. 

TOK FM PREMIUM