Pogoda. Potężny wyż nadciąga nad Polskę. Ciśnienie osiągnie rekordowe wartości
Rekordowo wysokie ciśnienie nad Polską
W niektórych województwach ciśnienie atmosferyczne dzisiaj osiągnęło dużą wysokość. W Warszawie jest to 1043 hPa, a w lubelskim nawet 1044 hPa. Synoptycy prognozują jednak, że w ciągu najbliższych dwóch dni ciśnienie może jeszcze wzrosnąć.
Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w Polsce odnotujemy w sobotę 19 marca. Barometry pokażą wówczas od 1043 do 1046 hPa na południu kraju, 1048 hPa w Warszawie do nawet 1050 hPa nad samym morzem. W niedzielę ciśnienie prawdopodobnie obniży się o 1-2 hPa. Wartości poniżej 1040 hPa odnotujemy prawdopodobnie dopiero w przyszły wtorek.
Trudną sytuację baryczną Polska zawdzięcza dwóm układom wysokiego ciśnienia, które znajdują się nad Europą. W nadchodzący weekend dwa ośrodki wysokiego ciśnienia spotkają się nad północną Danią, powodując wzrost wartości na barometrach nawet do 1052 hPa. I choć w Polsce zapowiada się słoneczny i w miarę ciepły weekend, to tak wysokie ciśnienie może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Wysokie ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie
Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą negatywnie odczuwać w najbliższych dniach działanie wyżu barycznego. Najczęstszą dolegliwością, na jaką skarżą się w takich warunkach meteoropaci jest ból głowy. Towarzyszyć mu mogą zmęczenie, znużenie, problemy z koncentracją, senność i rozdrażnienie.
Uważać powinny także osoby wrażliwe i chore na układ krążeniowo-oddechowy. Wysokociśnieniowcy powinni unikać zwiększonego wysiłku i kontrolować ciśnienie swojego organizmu. Problemy mogą mieć również astmatycy, którzy mogą odczuwać problemy z oddychaniem.
Jak podkreślają eksperci, negatywny wpływ na samopoczucie ma nie tylko wysokie ciśnienie, ale także jego gwałtowne skoki, które w niektórych przypadkach mogą być dla zdrowia szczególnie niebezpieczne. Z tego powodu najgorzej możemy czuć się po weekendzie, kiedy ciśnienie spadnie
- Wydaje się, że zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą przyczyniać się do incydentów pękania blaszek miażdżycowych, a więc zawałów serca i udarów mózgu. Może również wystąpić wzrost częstości napadów zaburzeń rytmu serca — na przykład migotania przedsionków, chociaż tutaj opisano takie związki dla nagłego pojawienia się chłodnych frontów atmosferycznych — wyjaśnia w rozmowie z medonet.pl internista, kardiolog prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak