Pogoda. Potężny wyż nadciąga nad Polskę. Ciśnienie osiągnie rekordowe wartości

W nadchodzący weekend pogoda w Polsce, mimo pięknego słońca, nie będzie łaskawa. Znad zachodniej Europy nadciąga bowiem wyż baryczny zwany antycyklonem, który podniesie ciśnienie do rekordowej wysokości, co może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu.

Rekordowo wysokie ciśnienie nad Polską

W niektórych województwach ciśnienie atmosferyczne dzisiaj osiągnęło dużą wysokość. W Warszawie jest to 1043 hPa, a w lubelskim nawet 1044 hPa. Synoptycy prognozują jednak, że w ciągu najbliższych dwóch dni ciśnienie może jeszcze wzrosnąć. 

Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w Polsce odnotujemy w sobotę 19 marca. Barometry pokażą wówczas od 1043 do 1046 hPa na południu kraju, 1048 hPa w Warszawie do nawet 1050 hPa nad samym morzem. W niedzielę ciśnienie prawdopodobnie obniży się o 1-2 hPa. Wartości poniżej 1040 hPa odnotujemy prawdopodobnie dopiero w przyszły wtorek.

Trudną sytuację baryczną Polska zawdzięcza dwóm układom wysokiego ciśnienia, które znajdują się nad Europą. W nadchodzący weekend dwa ośrodki wysokiego ciśnienia spotkają się nad północną Danią, powodując wzrost wartości na barometrach nawet do 1052 hPa. I choć w Polsce zapowiada się słoneczny i w miarę ciepły weekend, to tak wysokie ciśnienie może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie

Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą negatywnie odczuwać w najbliższych dniach działanie wyżu barycznego. Najczęstszą dolegliwością, na jaką skarżą się w takich warunkach meteoropaci jest ból głowy. Towarzyszyć mu mogą zmęczenie, znużenie, problemy z koncentracją, senność i rozdrażnienie.

Uważać powinny także osoby wrażliwe i chore na układ krążeniowo-oddechowy. Wysokociśnieniowcy powinni unikać zwiększonego wysiłku i kontrolować ciśnienie swojego organizmu. Problemy mogą mieć również astmatycy, którzy mogą odczuwać problemy z oddychaniem.

Jak podkreślają eksperci, negatywny wpływ na samopoczucie ma nie tylko wysokie ciśnienie, ale także jego gwałtowne skoki, które w niektórych przypadkach mogą być dla zdrowia szczególnie niebezpieczne. Z tego powodu najgorzej możemy czuć się po weekendzie, kiedy ciśnienie spadnie 

- Wydaje się, że zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą przyczyniać się do incydentów pękania blaszek miażdżycowych, a więc zawałów serca i udarów mózgu. Może również wystąpić wzrost częstości napadów zaburzeń rytmu serca — na przykład migotania przedsionków, chociaż tutaj opisano takie związki dla nagłego pojawienia się chłodnych frontów atmosferycznych — wyjaśnia w rozmowie z medonet.pl internista, kardiolog prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak

DOSTĘP PREMIUM