"Stoi ponad 1000 osób". Tłumy uchodźców przed Narodowym w kolejce po PESEL

W sobotę o godzinie 8 rano na Stadionie Narodowym w Warszawie ruszył centralny punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Według wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera punkt ten, zorganizowany wspólnie przez rząd i władze miasta, będzie mógł obsłużyć nawet 300 osób na godzinę. Zaintersowanie punktem jest gigantyczne.
Zobacz wideo

Punkt na Stadionie Narodowym ma być czynny w godzinach 8-16 w sobotę i niedzielę. Jak informuje nasz reporter, zainteresowanie nim jest gigantyczne. - Uchodźcy, którzy chcą dostać się do stanowisk wewnątrz stadionu, najpierw muszą ustawić się w bardzo długiej kolejce. Obserwują ją teraz z góry i myślę, że stoi w niej nawet 1000 osób - relacjonuje Cezary Jaszczyk

Niektórzy ludzie są zdezorientowani. - Czasami dochodzi między nimi do sprzeczek. Zwłaszcza, jeśli ktoś chce się wepchnąć do kolejki - a to się niestety zdarza - mówi Jaszczyk. 

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest przed wejściem na teren Narodowego - na błoniach. - Tam przy bramie cały czas stoi grupa kilkudziesięciu osób. Ochrona nie chce ich przepuszczać. Usłyszałem, jak jeden z ochroniarzy powiedział uchodźcom, że dziś nie uda się już im dostać numeru - opowiada nasz reporter.

PESEL dla uchodźców

"Nowy punkt znajduje się we wschodniej części PGE Narodowego w pobliżu recepcji głównej. Za organizację punktu odpowiadają rząd RP i samorząd warszawski. Funkcję koordynatora placówki pełni miasto stołeczne Warszawa, za kwestie techniczne i przygotowanie stanowisk odpowiada rząd" - przekazał w komunikacie Urząd m.st. Warszawy.

"Zaplanowano sto stanowisk nadawania numerów PESEL, do ich obsługi będzie oddelegowanych 60 pracowników miasta. Rząd ma zapewnić terminale do rejestracji, żeby nie trzeba było ich zabierać z urzędów dzielnic, przed którymi stoją długie kolejki. Takich punktów w przyszłości ma być więcej" - podał stołeczny ratusz.

Wejście do punktu nadawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym odbywa się bramami numer 1, 2, 3, 10 i 11. Dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano wejście przez bramę numer 1. "Bezpłatny parking ogólnodostępny znajduje się na błoniach PGE Narodowego naprzeciwko wejścia bramą numer 1" - zaznaczył ratusz.

Numer PESEL na Stadionie Narodowym mogą otrzymać osoby, które bezpośrednio przeszły granicę z Ukrainy do Polski od 24 lutego. "Do wniosku należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę, dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego – do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości oraz fotografię spełniającą określone parametry" - wyliczył stołeczny ratusz.

Szczegóły dotyczące działalności punktu na Stadionie Narodowym można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM