Do kiedy rozliczyć PIT za 2021? Termin się zbliża, a z podatkami nie warto zwlekać!
Do kiedy można rozliczyć PIT za 2021 rok? Zostało coraz mniej czasu na złożenie deklaracji!
Pierwszy dzień na rozliczenie e-deklaracji przypadał 15 lutego. Wtedy wygenerowano automatyczny PIT przypisany do danego podatnika. Od tamtej pory użytkownicy mogą dokonywać w nich zmian albo zaakceptować takie automatyczne deklaracje. To właśnie tam można m.in. skorzystać z ulg lub przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jeżeli dane zawarte w deklaracji są zgodne ze stanem faktycznym albo wprowadziliśmy już wymagane zmiany, wystarczy przesłać PIT do Urzędu Skarbowego za pomocą jednego kliknięcia. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ nieubłaganie zbliża się ostateczny termin składania deklaracji podatkowej.
Ostateczny termin składania deklaracji Mój e-PIT przypada 2 maja 2022 roku, ponieważ 30 kwietnia to sobota, a więc dzień wolny. Jeżeli podatnik nie wykona żadnej akcji do tego czasu, to KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowano na podstawie dotychczasowych danych. Oznacza to, że de facto zeznanie podatkowe rozliczy się samo i wciąż zostanie złożone w terminie.
Twój e-PIT 2022. Rozliczenie PITu przez Internet to szybszy zwrot podatku?
Polacy mogą rozliczać się z pomocą internetowej platformy e-Urząd Skarbowy na www.podatki.gov.pl. PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38 - wszystkie deklaracje są dostępne w tamtejszej usłudze Twój e-PIT. Dzięki nim nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić formalności podatkowe. Ponadto Ministerstwo Finansów gwarantuje szybszy zwrot podatku (do 45 dni), tym podatnikom, którzy rozliczą się przez internet. Przy korzystaniu z formy papierowej często trzeba czekać nawet do 3 miesięcy od złożenia deklaracji.
Spóźniony PIT. Co zrobić, gdy nie wysłało się deklaracji podatkowej w terminie?
Niestety w życiu zdarzają się takie sytuacje, kiedy nie mamy możliwości wywiązać się z pewnych obowiązków. Tak może być również w przypadku składania deklaracji podatkowych. Podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji PIT w terminie. Za niewywiązanie się z tego grożą konsekwencje karno skarbowe, a ich dotkliwość jest zależna od tego, czy popełniono wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe. Zasady te zawiera Kodeks Karny Skarbowy
- niezapłacanie podatku jako wykroczenie - obowiązuje, kiedy kwota zaległego podatku nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, a karę wymierza Urząd Skarbowy;
- niezapłacanie podatku jako przestępstwo - obowiązuje, kiedy kwota zaległego podatku nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, a karę wymierza sąd.
DOSTĘP PREMIUM
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polscy strażacy wylądowali w Gaziantep w Turcji. "Jesteśmy gotowi, by natychmiast przystąpić do działań"
- "Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości