Dymisja Nowaka. Niespodziewana decyzja premiera Morawieckiego dotycząca min. rozwoju i technologii.

Piotr Nowak został zdymisjonowany przez Mateusza Morawieckiego z funkcji ministra rozwoju i technologii. O swojej decyzji Mateusz Morawiecki poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Dymisja w rządzie - premier pozbywa się jednego z ministrów

— Podjąłem decyzję o dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. Decyzja ta jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z panem ministrem - powiedział premier dziennikarzom

Morawiecki dodał, że wniosek w sprawie dymisji został już przekazany prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Kim jest minister Piotr Nowak?

Piotr Nowak został powołany przez Prezydenta RP na urząd Ministra Rozwoju i Technologii  26 października 2021.

Z wykształcenia jest ekonomistą i cybernetykiem, absolwentem Wydziału Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość.

Jak czytamy w jego biografii na rządowej stronie, z rynkiem finansowym jest związany od 2004 r. W przeszłości pracował m.in. jako dealer walutowy w PKO BP. Później przez kilka lat związany był także z londyńskim funduszem hedgingowym. Od 2015 r. przez siedem miesięcy pracował w Kancelarii Prezydenta. rozpoczął pracę jako ekspert ds. gospodarczych w Biurze Projektów Programowych Kancelarii Prezydenta RP. Od grudnia 2015 do grudnia 2020 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Dymisja Nowaka - co mogło być przyczyną decyzji premiera?

Kilka dni temu, w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister Nowak poinformował, że jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie KPO. 

Jednak rzecznik rządu szybko zaprzeczył tym słowom, mówiąc: - Nie ma jeszcze decyzji w sprawie KPO. Chciałbym być takim optymistą jak minister Nowak. Negocjacje w sprawie KPO personalnie prowadzi premier Morawiecki, a kwestie techniczne prowadzi minister Buda. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopięcia

TOK FM PREMIUM