Prezydent USA spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym. "Widać, że Putin jest rzeźnikiem"

Prezydent USA Joe Biden przybył w sobotę na Stadion Narodowy, gdzie odwiedził punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Towarzyszyli mu Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

W sobotę - w drugim dniu wizyty w Polsce - prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z Andrzejem Dudą udał się na Stadion Narodowy, by zobaczyć, jak udzielana jest pomoc uchodźcom, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Towarzyszyli mu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Mateusz Morawiecki.

W nieformalnym stroju - w czapce baseballowej i bez krawata - prezydent USA rozmawiał na miejscu zarówno z uchodźcami, jak i wolontariuszami, którzy na Stadionie Narodowym wydają posiłki. Sam spróbował też kilku potraw. Obecni na Stadionie Narodowym robili sobie z amerykańskim politykiem zdjęcia, a ten chętnie pozował. Rozmawiał również z dziećmi uchodźców, przytulał je i brał na ręce. 

- Zawsze jestem zaskoczony siłą ducha ludzi. To niesamowite. Ci ludzie chcą po prostu się przytulić, podziękować. Ukraińskie dzieci mówiły coś na zasadzie: "pomódl się za tatę, za brata, za dziadka". Pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny - powiedział po spotkaniu z uchodźcami.

Odnosząc się do bombardowań Mariupola, stwierdził, że "Putin jest rzeźnikiem".

Na Stadionie Narodowym znajduje się jeden z największych punktów, w którym uchodźcy mogą wnioskować o numer PESEL. Jest on nadawany wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji uciekli z terenów Ukrainy i mieszkają w Polsce.

Z powodu wojny na Ukrainie ponad 2,268 mln obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami rosyjskich działań zbrojnych.

Przemówienie prezydenta USA na Zamku Królewskim

W sobotę wieczorem Joe Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jak informował wcześniej Biały Dom, przemówienie amerykańskiego przywódcy będzie dotyczyło "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych".

Polska jest drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. W środę prezydent USA przyleciał do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył w nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

Przemówienie prezydenta USA będzie transmitowane na antenie Radia TOK FM

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM