Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Mistrz spocznie w Panteonie Narodowym.

Dwa lata po śmierci Krzysztofa Pendereckiego urna z jego prochami zostanie przeniesiona z bazyliki św. Floriana do Panteonu Narodowego. W uroczystościach pożegnalnych udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Kiedy zmarł Krzysztof Penderecki?

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w swoim domu w Krakowie. Miał 86 lat. Tuż po śmierci artysty urna z jego prochami została tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Dziś zaś zostanie przeniesiona do Panteonu Narodowego.

Krzysztof Penderecki nie pochowany? Pogrzeb odbędzie się dwa lata po śmierci artysty

Krzysztof Penderecki zmarł w czasie, gdy w Polsce i na świecie zapanowała pandemia koronawirusa. Rodzina artysty zdecydowała się więc wstrzymać z uroczystościami pożegnalnymi do czasu, gdy zorganizowanie ich z godną oprawą będzie możliwe. Niestety w chwili, gdy zagrożenie związane z COVID-19 zaczęło ustępować, za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna, która po raz kolejny pokrzyżowała plany związane pochówkiem Krzysztofa Pendereckiego. Bliscy artysty, nie chcąc ponownie przekładać uroczystości, zdecydowali iż odbędzie się ona w zaplanowanym czasie, ale w skromniejszej formie.

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego - rodzina rezygnuje z koncertu z uwagi na wojnę w Ukrainie

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w bazylice św. Floriana, gdzie aktualnie spoczywa urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego. Ta część ceremonii przeznaczona jest dla rodziny i przyjaciół artysty. O godzinie 11:00 spod bazyliki św. Floriana wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa i Rynkiem Głównym. W południe w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej rozpocznie się msza święta. Wejście do świątyni możliwe będzie tylko dla zaproszonych na ceremonię gości i akredytowanych mediów; uroczystość będzie miała charakter państwowy. Zgodnie z zapowiedziami wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Obecny ma być także prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury Piotr Gliński. Przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny zostanie ustawiony telebim, na którym zgromadzeni będą mogli śledzić przebieg uroczystości.

Nabożeństwo będzie miało godną mistrza oprawę muzyczną. Zabrzmią m.in. "De Profundis" z "Siedmiu bram Jerozolimy", Passacaglia z "Serenady na smyczki", Lacrimosa i Agnus Dei z "Polskiego Requiem" Pendereckiego, w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Następnie prochy kompozytora złożone zostaną w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.

Początkowo na dzień uroczystego pożegnania zaplanowano koncert Anne-Sophie Mutter z orkiestrą Sinfonią Varsovią. Wdowa po Krzysztofie Pendereckim uznała jednak, że "w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy" występ zostanie przełożony. Koncert "Krzysztof Penderecki in memoriam" odbędzie się na jesieni przyszłego roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Pełnił funkcję profesora i rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Światową sławę zyskał dzięki takim utworom, jak  "Ofiarom Hiroszimy – Tren", "Pasja według św. Łukasza", "Polskie Requiem" oraz "III Symfonia".

TOK FM PREMIUM