Wśród najmłodszych najwięcej przeciwników bojkotu firm, które nie wycofały się z Rosji [SONDAŻ]
Z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla portalu Wyborcza.biz wynika, że aż 64,5 proc. badanych Polaków bojkotuje znane marki i firmy, które obecnie funkcjonują na terenie Rosji. Nie robi tego 17,2 proc., a 18,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
O bojkocie zapewniają częściej mężczyźni niż kobiety (przewaga 71,2 do 58 proc.) oraz mieszkańcy większych miast - dwie trzecie to mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Postawa badanych różni się także w zależności od wieku - o bojkocie mówi aż trzy czwarte Polaków w średnim wieku (między 50. a 59. rokiem życia). Z akcji najczęściej wyłamują się zaś osoby młode. Wśród osób w wieku 18-29 lat aż 27,7 proc. wciąż kupuje produkty firm obecnych w Rosji.
Jak pokazują dane opublikowane przez ekonomistów banku PKO, deklaracje Polaków mają rzeczywiste przełożenie na decyzje zakupowe. U firm, które zdecydowały się pozostać na rosyjskim rynku widać spadki sprzedaży w porównaniu do konkurencji, która wycofała się z Rosji.
Rząd chce sankcji dla firm, które nadal działają w Rosji
Od początku unijnych sankcji na Rosję Polska zamroziła ponad 160 mln zł rosyjskich aktywów w naszym kraju. We wtorek rząd przyjął projekt umożliwiającej blokowanie rosyjskich majątków na szerszą skalę, niż przewidują to unijne sankcje. Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że chodzi o blokowanie podmiotów, które przyczyniają się do ataków Rosji na Ukrainę. Ich listę ma prowadzić szef MSWiA, a kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 mln zł.
Na pytanie zadane przez Wyborcza biz. "Czy w związku z trwającą inwazją rosyjską w Ukrainie jest Pan/Pani za przejmowaniem przez polskie państwo rosyjskiego majątku/kapitału w Polsce" aż 62,8 proc. badanych opowiedziało się za takim rozwiązaniem. 13 proc. ankietowanych jest przeciw, a aż jedna czwarta nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Jak zauważa "Wyborcza" znowu bardziej radykalni są tu mężczyźni niż kobiety (70,6 do 55,4 proc.). Przeciwnikami tego rozwiązania są zaś ponownie młode osoby, przede wszystkim w wieku 18-29 lat (20,9 proc.). Tym razem pochodzą one jednak z dużych miast - od 100 tys. do 500 tys. (14 proc).
Polacy popierają także obłożenie firm z terenu Unii Europejskiej, obecnie działających na rynku rosyjskim, dodatkowymi podatkami na terenie Wspólnoty – opowiada się za tym 66,9 proc. respondentów.
Posłuchaj:
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
- Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego