Nie tylko 500 plus dla Ukraińca. UNHCR oferuje nawet 710 zł dla uchodźcy co miesiąc. Jak złożyć wniosek?

Zajmujący się sprawami uchodźców urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych UNHCR oferuje finansowe wsparcie dla osób, które uciekły z Ukrainy po 24 lutego. Żeby ubiegać się o pieniądze nie trzeba mieć nawet numeru PESEL.

Agencja ONZ ds. uchodźców wspiera integrację Ukraińców w Polsce

Program pomocy finansowej UNHCR w Polsce to krótkoterminowa pomoc materialna dla uchodźców z Ukrainy w celu wsparcia ich integracji w Polsce. Program nie jest powiązany z innymi programami wsparcia istniejącymi w Polsce, w tym z rejestracją numeru PESEL. UNHCR nie prowadzi rejestracji uchodźców oraz nie nadaje statusu uchodźcy. Program ma jedynie na celu wsparcie humanitarne.- czytamy na stronie UNHCR

UNHCR pomoc dla Ukrainy - kto i na jaką kwotę może liczyć?

Na wsparcie finansowe ze strony ONZ może liczyć każda osoba, która uciekła z Ukrainy 24 lutego bądź później. Wystarczy, że jeden członek rodziny przekroczył granicę po 24 lutego. Do ubiegania się o środki z UNHCR nie potrzebny jest numer PESEL.

Miesięcznie, w ramach wsparcia integracji w Polsce, uprawnieni otrzymają 710 złotych na 1 osobę + 610 złotych na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi 4). Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu, przez okres minimum 3 miesięcy

UNH CR Warszawa - Na razie jedyny punkt rejestracji znajduje się w stolicy 

Obecnie jedyny punkt rejestracji znajduje się w Warszawie, ale można z niego korzystać bez względu na region zamieszkiwany w Polsce. Mieści się on przy  ul. Kamionkowskiej 11.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba się zjawić w punkcie rejestracyjnym, gdzie zostanie pobrany m.in. odcisk palca, jest to procedura zastosowana w celu uniknięcia oszustwa.

Na wizytę należy zabrać ze sobą paszport, dowód osobisty lub inny dokument, który może potwierdzić tożsamość. Należy również zabrać ze sobą każdy dokument potwierdzający datę wjazdu do Polski. Co ważne, wszystkie osoby dorosłe w rodzinie muszą posiadać polski numer telefonu komórkowego. Nie możesz dzielić numerów telefonów między różnymi osobami dorosłymi lub rodzinami.

Na wizytę trzeba się umówić. Szczegóły spotkania są przysyłane  SMS-em. Po rejestracji obywatel Ukrainy otrzyma unikatowe hasło, później kolejnego SMS-a z unikatowym numerem BLIK i informacją o kwocie pomocy.Będzie miał 7 dni na wypłacenie jednorazowo całej kwoty (w większości bankomatów w Polsce). Po upływie miesiąca przyjdzie kolejny SMS z następnym numerem BLIK.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM