Stulatek Stanisław Kowalski nie żyje. Był jednym z najstarszych Europejczyków

Życiową pasją stulatka z Dolnego Śląska była lekkoatletyka. Był światowym rekordzistą w swojej kategorii wiekowej. Zmarł w wieku niemal 112 lat.

We wtorek 5 kwietnia 2022 roku w wieku niemal 112 lat zmarł w Świdnicy (woj. dolnośląskie) Stanisław Kowalski. Według danych był najstarszym mężczyzną w Polsce. 

- Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać... Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami - napisała w portalu społecznościowym prezydent Świnicy Beata Moskal-Słaniewska.

 Stanisław Kowalski - najstarszy mężczyzna w Polsce nie żyje. Był lekkoatletą-amatorem

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 w Rogówku w województwie świętokrzyskim. W latach 50. ubiegłego wieku przeprowadził się na Dolny Śląsk. Pracował jako kolejarz i odlewnik, utrzymywał się też z działalności rolniczej. W młodym wieku nie uprawiał żadnego sportu, jego podstawową aktywnością były codzienne dojazdy rowerem do pracy.

Po śmierci Józefa Żurka 19 marca 2018 roku został najstarszym mężczyzną w Polsce. Był też pierwszym w naszym kraju, który ukończył 110 i 111 lat. Był również jednym z najstarszych Europejczyków, a po śmierci Saturnino de la Fuente García (Hiszpania) 18 stycznia 2022 roku został najstarszym żyjącym na naszym kontynencie mężczyzną.

Życiową pasją stulatka była lekkoatletyka. W 2014 r., mając 104 lata, przebiegł 100 m na stadionie lekkoatletycznym wrocławskiego AWF w 32,79 sekundy. Rekordu świata w tej kategorii wiekowej nie pobił, ale uzyskał najlepszy wynik w Europie. Z kolei na Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Województw Weteranów w Toruniu w 2014 r. ustanowił w kategorii wiekowej powyżej 100 lat rekordy świata w biegu na 60 m i w pchnięciu kulą. Na halowych mistrzostwach Europy w 2015 zdobył w swojej kategorii wiekowej złoty medal w biegu na 60 metrów i złoty medal w pchnięciu kulą.

Najstarsi Polacy. Na szczycie listy głównie kobiety

Według danych GUS, 31 grudnia 2013 roku w Polsce żyło 4242 stulatków, w tym 3398 kobiet i 844 mężczyzn. 

Wśród najstarszych osób wciąż żyjących w naszym kraju przodują obecnie kobiety: na pierwszym miejscu znajduje się urodzona w 1906 roku Tekla Juniewicz, która w tym roku skończy 116 lat. Kolejną jest Wanda Szajowska, która w tym roku w lutym obchodziła 111 urodziny, a następną w rankingu - Elżbieta Rogala (110 lat).

Zmarły 5 kwietnia 2022 Stanisław Kowalski znalazł się - jako jedyny mężczyzna - w pierwszej dwudziestce najdłużej żyjących osób w Polsce. 

 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM