Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Jest na to określony czas, nie przegap go
Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Pracownik ma na to określony czas
Zaległy urlop to urlop niewykorzystany w poprzednim roku, który został przeniesiony na bieżący rok.
Zgodnie z art. 168. Kodeksu pracy, urlopu niewykorzystanego w ustalonym terminie należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku. To oznacza, że niewykorzystany w 2021 r. urlop należy wykorzystać do 30 września 2022 r. Czy po tym czasie zaległy urlop przepada?
Jak podaje portal infor.pl, jeśli mimo wszystko pracownik nie wykorzysta całego urlopu, może domagać się udzielenia go w ciągu trzech lat. W prawie pracy roszczenia pracownicze przedawniają się po 3 latach. Nie można natomiast zamienić niewykorzystanego urlopu na ekwiwalent w dowolny sposób. Do takiego rozwiązania muszą być spełnione określone warunki.
Ekwiwalent za urlop 2022 dostępny tylko w określonej sytuacji - sprawdź, jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za urlop
Wypłata ekwiwalentu urlopowego jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest wypłacany tylko po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego tylko w jednym przypadku - gdy strony (pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu w kolejnym zatrudnieniu, pod warunkiem jednak, że zatrudnienie to będzie u tego samego pracodawcy, a nowa umowa zostanie podpisana bezpośrednio po rozwiązaniu pierwszej umowy.
Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Wskaźnik ekwiwalentu zależy od łącznej liczby dni wolnych od pracy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w danym roku kalendarzowym (niedziele, soboty i święta).
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy
Oto kalkulator ekwiwalentu za urlop w 2022 roku:
[365 dni roku – (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 53 dni wolne)] : 12 = 20,92 → współczynnik ekwiwalentu na rok 2022
Urlop wypoczynkowy, a urlop okolicznościowy - w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, który w zależności od stażu pracy wynosi 20 lub 26 dni. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Niezależnie od urlopu wypoczynkowego, pracownikowi przysługuje płatny urlop ze względu na ważne wydarzenia w życiu. Jak sama nazwa wskazuje, może być wykorzystany jedynie w wyniku zaistnienia sytuacji, które do niego uprawniają.
Urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze:
- 2 dni wolnego - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
- 1 dzień wolnego - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką;
- 2 dni wolnego w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia, rodzice mają obowiązek wcześniej zadeklarować ten fakt w zakładzie pracy.
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego