Kilkugodzinne opóźnienia samolotów w Warszawie. Zaczyna się paraliż z powodu braku kontrolerów?

Resortowi infrastruktury nie udaje się zapanować nad konfliktem w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W efekcie z dnia na dzień samoloty mają coraz większe opóźnienia, które sięgają już kilku godzin - poinformował w piątek Forsal.pl.
Zobacz wideo

Jak poinformował portal Forsal.pl na Lotnisku Chopina w piątek niemal wszystkie samoloty miały opóźnienie – niektóre nawet po dwie godziny. Jak dowiedział się portal od Piotra Rudzkiego, z biura prasowego lotniska, "opóźnienia spowodowane są brakiem personelu kontroli ruchu lotniczego". Problemy występują również na Okęciu.

"Na Okęciu już wszystkie wieczorne przyloty opóźnione. Średnio godzinę - półtorej" - podał Krzysztof Śmietana, dziennikarz "DGP" na Twitterze. "Czy Ministerstwo Infrastruktury opanuje kryzys w PAŻP?" - pyta. 

Kontrolerów brakuje, bo wielu z nich odeszło z pracy, a część przedstawia w ostatnich dniach zwolnienia lekarskie. "PAŻP aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji, itp., a w konsekwencji opóźnieniami w ruchu lotniczym. Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Agencji.

Jednocześnie Agencja poinformowała, że negocjacje kierownictwa PAŻP z zarządem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) trwają i będą kontynuowane w poniedziałek. 

Konflikt w PAŻP, na którym coraz bardziej cierpią pasażerowie, zaczął się kilka miesięcy temu. Kontrolerzy z Warszawy zrzeszeni w Związku Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec 2021 rok nie zgodzili się na obniżkę wynagrodzeń. W lutym Agencja informowała, że ma do czynienia ze składanymi rezygnacjami z pracy przez kontrolerów z Warszawy. "Blisko 170 osób znajduje w okresie wypowiedzenia, który dla większości zakończy się pod koniec kwietnia 2022 r." - podała. Według danych na luty w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM