Ponad połowa Polaków chce ochłodzenia relacji z rządem Orbana [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków chce ochłodzenia relacji z rządem Orbana, natomiast zmiany w relacjach między władzami Polski i Węgier oczekuje ponad 7 na 10 badanych - wynika z sondażu SW Research wykonanego dla rp.pl.
Zobacz wideo

Uczestnikom opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla rp.pl zadano pytanie, "czy w związku z postawą Węgier wobec wojny na Ukrainie Polska powinna ochłodzić relacje z rządem Viktora Orbana?".

"Tak" odpowiedziało 57,4 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 13,9 proc. ankietowanych. Natomiast 28,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

"Ochłodzenie stosunków polsko - węgierskich za słuszne częściej uznają mężczyźni (61 proc.) niż kobiety (54 proc.)" - komentuje wyniki badania w rozmowie z rp.pl Adama Jastrzębski, senior project manager w SW Research. "Rozluźnienie relacji między państwami popiera blisko 2 na 3 respondentów (64 proc.) między 35 a 49 rokiem życia i 61 proc. badanych z wyższym wykształceniem" - dodaje.

"Zmiany w relacjach między władzami Polski i Węgier oczekuje ponad 7 na 10 badanych (72 proc.) o dochodach przekraczających 5000 zł netto i zbliżony odsetek mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób" - zaznacza Jastrzębski.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 kwietnia br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Viktor Orban chce "badać doniesienia" o masakrze w Buczy

W środę premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie oświadczył, że jego kraj nie ugnie się pod presją i nie poprze sankcji wobec Rosji, które obejmowałyby odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropyPytany o ujawnioną w ostatnich dniach zbrodnię na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem zaznaczył, że należy wszystkie doniesienia na ten temat sprawdzić w sposób niezależny, gdyż - jak się wyraził - "żyjemy w czasach masowej manipulacji". Natomiast podczas przemowy po wygranych wyborach parlamentarnych wśród swoich przeciwników Orban wymienił między innymi prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego.

TOK FM PREMIUM