Mężczyzna po 12 latach odzyskał głos. Dzień po operacji 58-latek zatelefonował do żony

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie lekarze przeprowadzili nowatorski zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Dzięki niemu pacjent po całkowitym usunięciu krtani po poparzeniu kwasem solnym po 12 latach znów zaczął mówić - poinformowano.
Zobacz wideo

Szpital z Cieszyna przekazał, że był to pierwszy taki zabieg w jego historii u pacjenta z usuniętą krtanią.

- Podczas zabiegu u 58-letniego pacjenta został utworzony niewielki otwór między tchawicą a przełykiem - przetoka, w którą została wszczepiona proteza głosowa. Była to o tyle skomplikowana procedura, gdyż pacjent aż 12 lat temu przeszedł operację usunięcia krtani, a potem kolejne zabiegi poszerzania przełyku, co wiązało się z licznymi zrostami i bliznami. Zabieg zakończył się jednak pełnym sukcesem. Wszczepiliśmy protezę i uruchomiliśmy ją. Pacjent zaczął samodzielnie mówić - powiedział ordynator oddziału otolaryngologicznego cieszyńskiego szpitala Rafał Jękot.

Zabieg wtórnego wszczepienia protezy nie odbywał się na sali operacyjnej, ale w pracowni endoskopii. Trwał ok. 30 minut.

Cieszyński szpital podał, że zabieg został przeprowadzony pod koniec marca. Już następnego dnia pacjent samodzielnie zatelefonował do żony. Jak podkreślił Rafał Jękot, utrata głosu w wyniku usunięcia krtani jest dla pacjentów bardzo trudnym doświadczeniem.

- Tracą możliwość werbalnej komunikacji - nie mogą załatwić codziennych spraw czy po prostu porozmawiać z bliskimi. Ich powrót do zdrowia i sprawności jest dla nas największą satysfakcją - dodał.

Obecnie kluczowa i niezbędna będzie praca pacjenta z logopedą. "Sposób mówienia dzięki protezie jest nieco inny, dlatego musi on niejako na nowo opanować tę umiejętność. Pomocne i niezwykle istotne są specjalne ćwiczenia oddechowe oraz logopedyczne. Pacjent jest teraz pod kompleksową opieką lekarza, pielęgniarki oraz logopedy. Wspierają go na każdym etapie rekonwalescencji oraz służą pomocą w razie wystąpienia ewentualnych trudności" - podał szpital.

Szpital w Cieszynie. Zabiegi implantacji protezy głosowej u pacjentów z chorobą nowotworową krtani

Placówka przypomniała, że od 2020 r. realizuje też zabiegi implantacji protezy głosowej u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową krtani. Podczas laryngektomii, czyli usunięcia krtani, ostatnim etapem operacji jest wszczepienie protezy głosowej. Zabieg ten określany jest mianem wszczepienia pierwotnego. Skorzystało z niego 12 pacjentów.

Zdaniem dyrektora Szpitala Śląskiego Czesława Płygawki priorytetem działalności lecznicy jest zapewnienie pacjentom specjalistycznej i jak najlepszej opieki medycznej. - Dlatego podejmujemy innowacyjne inicjatywy, wprowadzamy nowoczesne metody leczenia i podążamy za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego - stwierdził dyrektor.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM