Mężczyzna po 12 latach odzyskał głos. Dzień po operacji 58-latek zatelefonował do żony
Szpital z Cieszyna przekazał, że był to pierwszy taki zabieg w jego historii u pacjenta z usuniętą krtanią.
- Podczas zabiegu u 58-letniego pacjenta został utworzony niewielki otwór między tchawicą a przełykiem - przetoka, w którą została wszczepiona proteza głosowa. Była to o tyle skomplikowana procedura, gdyż pacjent aż 12 lat temu przeszedł operację usunięcia krtani, a potem kolejne zabiegi poszerzania przełyku, co wiązało się z licznymi zrostami i bliznami. Zabieg zakończył się jednak pełnym sukcesem. Wszczepiliśmy protezę i uruchomiliśmy ją. Pacjent zaczął samodzielnie mówić - powiedział ordynator oddziału otolaryngologicznego cieszyńskiego szpitala Rafał Jękot.
Zabieg wtórnego wszczepienia protezy nie odbywał się na sali operacyjnej, ale w pracowni endoskopii. Trwał ok. 30 minut.
Cieszyński szpital podał, że zabieg został przeprowadzony pod koniec marca. Już następnego dnia pacjent samodzielnie zatelefonował do żony. Jak podkreślił Rafał Jękot, utrata głosu w wyniku usunięcia krtani jest dla pacjentów bardzo trudnym doświadczeniem.
- Tracą możliwość werbalnej komunikacji - nie mogą załatwić codziennych spraw czy po prostu porozmawiać z bliskimi. Ich powrót do zdrowia i sprawności jest dla nas największą satysfakcją - dodał.
Obecnie kluczowa i niezbędna będzie praca pacjenta z logopedą. "Sposób mówienia dzięki protezie jest nieco inny, dlatego musi on niejako na nowo opanować tę umiejętność. Pomocne i niezwykle istotne są specjalne ćwiczenia oddechowe oraz logopedyczne. Pacjent jest teraz pod kompleksową opieką lekarza, pielęgniarki oraz logopedy. Wspierają go na każdym etapie rekonwalescencji oraz służą pomocą w razie wystąpienia ewentualnych trudności" - podał szpital.
Szpital w Cieszynie. Zabiegi implantacji protezy głosowej u pacjentów z chorobą nowotworową krtani
Placówka przypomniała, że od 2020 r. realizuje też zabiegi implantacji protezy głosowej u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową krtani. Podczas laryngektomii, czyli usunięcia krtani, ostatnim etapem operacji jest wszczepienie protezy głosowej. Zabieg ten określany jest mianem wszczepienia pierwotnego. Skorzystało z niego 12 pacjentów.
Zdaniem dyrektora Szpitala Śląskiego Czesława Płygawki priorytetem działalności lecznicy jest zapewnienie pacjentom specjalistycznej i jak najlepszej opieki medycznej. - Dlatego podejmujemy innowacyjne inicjatywy, wprowadzamy nowoczesne metody leczenia i podążamy za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego - stwierdził dyrektor.
Posłuchaj:
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
- Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką