Zmarła 16. osoba zatruta denaturatem, zawierający toksyczny metanol

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła kolejna osoba. To kobieta leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu - poinformował szpital.
Zobacz wideo

To już 16. śmiertelna ofiara serii zatruć alkoholem metylowym, znajdującym się - według ustaleń służb sanitarnych - w denaturacie dostępnym w sklepach. Od 22 marca w województwach śląskim i łódzkim potwierdzono 23 zatrucia. W związku z tym w ubiegłym tygodniu wstrzymano handel tym preparatem.

W sosnowieckim szpitalu przebywa jeszcze jedna osoba leczona po zatruciu alkoholem metylowym, w stanie rokującym poprawę. Jedna osoba jest też leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Jej stan jest ciężki, przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Śledztwa w tej sprawie prowadzi kilka prokuratur. Służby sanitarne badają próbki denaturatu. Dotychczas ustalono jednego producenta - firmę z Małopolski. Zawartość metanolu w produkowanym przez nią denaturacie przekraczała 70 proc. Zdecydowano o wycofaniu tego towaru z obrotu.

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające.

Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie.

Posłuchaj audycji

TOK FM PREMIUM